Pioneer SX-10AE Test Stereowego Wzmacniacza Radiowego

Marka Pioneer jest nam dobrze znana, testowaliśmy wcześniej wiele produktów Pioneer. W przypadku wzmacniacza stereofonicznego SX-10AE otrzymujemy za przystępną cenę moc 100 W na kanał, tuner AM/FM, połączenie Bluetooth, przedwzmacniacz gramofonowy (MM), wyjście słuchawkowe i solidną obudowę.

Cechy Pioneer SX-10AE

Moc: 2 x 100 (6 Ohm), pasmo przenoszenia: 10 – 100 000 Hz, stosunek sygnał/szum: 100 dB, całkowite zniekształcenia harmoniczne: 0.08%, impedancja głośników: 4-8 Ohm. Posiada 4 wejścia audio analogowe oraz 1 wyjście, wejście gramofonowe, wyjścia słuchawkowe i aktywnego subwoofera. Wymiary: 435 mm x 147 mm x 321 mm, waga: 6,7 kg.

DesignRecenzja amplitunera Pioneer SX-10AE

Model ten został wyposażony w solidną i mocną obudowę. Jakość wykonania jest dobra jak na tę cenę. Sztywna konstrukcja eliminuje rezonanse. Wzmacniacz posiada wbudowany tuner AM/FM i połączenie Bluetooth. Cztery analogowe wejścia RCA pozwalają podłączyć odtwarzacz CD lub gramofon. W tej cenie, nie jest zaskoczeniem brak DAC w Pioneer. Jednak posiada przełącznik głośników A/B. Krótsze ścieżki sygnału zapewniają czystszy dźwięk.

Pioneer SC LX901 AV receiver

Gniazdo słuchawkowe 6,3 mm znajduje się na przednim panelu, obok dużych pokręteł i jasnego, czytelnego wyświetlacza. Pilot zdalnego sterowania jest prosty, ale praktyczny. Wzmacniacz ma nieco vintage wygląd, co wcale nie jest wadą.

Dźwięk

Testowaliśmy wzmacniacz Pioneer SX-10AE w mniejszym pokoju. Połączyliśmy go z głośnikami Dali Rubicon 6. Akustyka pokoju nie była jeszcze idealna. Po niedawnym remoncie miała tylko częściowe zabiegi akustyczne. Na ścianach kilka paneli pochłaniających dźwięk z podwójną membraną ze skóry oraz dyfuzory w kształcie skośnej kostki zapewniają odpowiednie tłumienie i rozpraszanie dźwięków.

Dla idealnego dźwięku potrzebne będą jeszcze panele dyfuzorowe na suficie oraz elementy membranowe w narożnikach do optymalizacji dźwięków niskich. Bez poprawy akustyki pomieszczenia, nawet z najbardziej profesjonalnym sprzętem audio czy hifi, nie uzyskamy satysfakcjonujących wyników.

SX-10AE dostarczył przestrzenny, czysty i neutralny dźwięk. Otrzymaliśmy prezentację bogatą w szczegóły i zdecydowaną. Instrumenty były dobrze oddzielone, dynamika była całkiem dobra, choć mogłaby być lepsza. Średnie tony były zdecydowane, basy i tony wysokie były w porządku.

SX-10AE automatycznie się wyłącza, jeśli nie jest używany przez pewien czas. (Tryb Stand-by) To, co naprawdę wyróżnia urządzenie SX-10AE, to prosta obsługa wejść i ustawień. Głośniki można łatwo podłączyć do przewodu głośnikowego z miedzi, ale także akceptuje wtyczki bananowe. Możemy podłączyć dwa głośniki używając złącza „A” lub „B” lub łącznie cztery głośniki używając obu. Każde źródło wejścia można podłączyć prostym kablem RCA, w tym subwoofer za pośrednictwem wejścia sub-out.

Jednak należy zwrócić uwagę na moc. Producent ostrzega przed tym. Ostrzeżenie mówi, że ten odbiornik może obsługiwać dwa głośniki o impedancji 4 ohm, ale nie cztery. Jeśli ktoś spróbowałby, mógłby uszkodzić głośniki.

W każdym razie ten wzmacniacz z mocą 2 x 100 Watt jest więcej niż wystarczający do napędzania głośników nieprofesjonalnych. W przeciwieństwie do tańszych odbiorników, komponenty wewnątrz SX-10AE są przewiewnie rozmieszczone, z dala od siebie. Ważne jest, aby nie kłaść niczego na górze odbiornika – otwory wentylacyjne są tam z powodu, jeśli urządzenie nie będzie odpowiednio wentylowane, może się przegrzać.

pilot zdalnego sterowania sx-10ae

Dzięki połączeniu Bluetooth uruchomienie jest szybkie i proste, chociaż zauważyliśmy, że przez połączenie Bluetooth dźwięk nieco traci na swojej pełni.

Zalecamy przede wszystkim do mniejszych pomieszczeń, ponieważ w większym pokoju jego moc nie jest wystarczająco przekonująca. Brakowaliśmy trochę wejść cyfrowych. Wzmacniacz można sterować pilotem zdalnego sterowania lub smartfonem.

Podsumowanie

Ten wzmacniacz stereo jest świetnym produktem dla tych, którzy chcą oszczędzić, ale chcą słuchać radia lub korzystać ze strumieniowania Bluetooth. Design jest prosty, atrakcyjny, mimo niskiej ceny jest jakościowo wykonany i solidny. Wiele innych wzmacniaczy w tej cenie nie oferuje takiej jakości. SX-10AE to dobry wybór dla początkujących, dla tych, którzy chcą zaczynać od czegoś porządnego. Czy polecamy? Oczywiście, biorąc pod uwagę cenę, jest to jedno z lepszych urządzeń na rynku. Ale warto zainwestować trochę więcej w akustykę pokoju, aby w pełni docenić jego możliwości.

Niestety brakuje wejść cyfrowych, a dźwięk nie jest wystarczająco mocny w większych pomieszczeniach. Ważne jest, aby sparować go z dobrej jakości głośnikami. Jednak w przypadku mniejszych pomieszczeń i domowych studiów jest on całkowicie wystarczający i zapewnia wystarczającą wydajność.
W tym przedziale cenowym zdecydowanie polecamy wzmacniacz Pioneer SX-10AE.

BG 2023.09.19.

Podobne wpisy