Przegląd Denon AVR-X1700H z perspektywy początkującego.

Denon AVR-X1700H testowany przez laika początkującego kinomaniaka:

Kiedy pandemia się zaczęła, nagle miałem dużo wolnego czasu. Ponieważ nie mogłem chodzić do kina, postanowiłem poszerzyć swoją wiedzę o filmach w domu. Nie chciałem zostać krytykiem filmowym, po prostu chciałem odkrywać nowe obszary. Moja sytuacja finansowa nie była najlepsza, dlatego oglądałem filmy na laptopie. Po dwóch latach miałem na tyle środków, aby kupić większy telewizor. Filmy były dobre, ale dźwięk z głośników telewizyjnych pozostawiał wiele do życzenia. Kilka dni temu zadałem sobie pytanie: czy naprawdę chcę tak oglądać filmy na zawsze? Oczywiście, że nie.

Jak poprawić wrażenia z oglądania filmów?

Świat kina domowego był dla mnie nowością. Przyznaję, że poza kinem nigdy nie oglądałem filmów w takiej jakości. Ponieważ miałem już telewizor, zanurzyłem się w świat systemów audio. Dla mnie cena była drugorzędnym kryterium. Chciałem coś, co daje dźwięk zbliżony do kinowego. Może to był mój pierwszy błąd?

Po kilku dniach poszukiwań wybrałem niedawno wydany wzmacniacz kina domowego Denon AVR-X1700H. Chciałem coś z najnowszymi technologiami. Byłem ciekaw, co obecnie przemysł kina domowego oferuje klientom. Planowałem skonfigurować system 5.1, a głośniki nabyłem wcześniej od przyjaciela. Złożyłem zamówienie online i czekałem. Na szczęście następnego dnia miałem w rękach mój nowy wzmacniacz.

Rozpakowanie Denon AVR-X1700H

Miałem wielkie oczekiwania wobec tego produktu, nie był najdroższy, ale też nie tani. Pierwsze wrażenie po zobaczeniu opakowania było mieszane, gdyż wzmacniacz był zapakowany w zwykłe brązowe pudełko z kartonu. Na pudełku była napisana data „since 1910”. Wygląda na to, że design opakowania pozostał w tamtych czasach. Ale dla mnie opakowanie nie było najważniejsze, tylko to, co w środku.

Pudełko nie jest zbyt atrakcyjne

W środku pudełka od razu zauważyłem pilota, instrukcję obsługi oraz antenę do radia. Wiecie, typowe rzeczy, które odkładamy na bok, żeby dostać się do głównej atrakcji. W zestawie były również dwie baterie do pilota. Ciekawym dodatkiem były naklejki przedstawiające różne konfiguracje głośników, które można przykleić gdziekolwiek się chce. Po co? Nie pytajcie.

Pod naklejkami znajdował się papierowy stojak na mikrofon do kalibracji dźwięku. Powinien być zrobiony z plastiku lub metalu, trochę rozczarowujące. Kiedy przejrzałem wszystkie akcesoria, w opakowaniu pozostał główny przedmiot – wzmacniacz kina domowego. Wyciągnąłem go i patrzyłem. I patrzyłem. Około 10 minut. Zastanawiałem się, czy minimalizm w designie jest teraz na czasie?

Tył wzmacniacza Denon AVR

Na przedniej części wzmacniacza znajduje się panel cyfrowy, który pełni funkcję wyświetlacza. Podłączyłem go do prądu i kiedy po raz pierwszy pojawiły się napisy, miałem wrażenie, że wróciłem o 20 lat wstecz. Takie pikselowe litery widziałem ostatnio w moim odtwarzaczu kaset VHS Sony. Przez chwilę myślałem: czy naprawdę jestem już taki stary?

Przedni panel wzmacniacza ma bardzo prosty design, większość przestrzeni zajmuje wyświetlacz, który nie jest moim ulubieńcem, a poniżej znajduje się kilka przycisków. Przeczytałem napisy pod nimi i żaden z nich nie mówił mi wiele. Może poza przyciskami regulacji dźwięku radia, ale raczej nie będę słuchał radia na tym urządzeniu.

denon-avr-x1700h-dab_4-300x225

Pomocnik daje kilka wskazówek, w jaki sposób warto ustawiać głośniki, a następnie reklamuje swoją technologię dźwięku, oprogramowanie Audyssey MultEQ XT, które teoretycznie kalibruje dźwięk głośników według charakterystyki pokoju. Mikrofon, który był w opakowaniu, służy do tego. Slogan brzmi: “W 15 minut system będzie brzmiał tak, jak powinien!” No cóż, później wypróbowałem tę funkcję, ale muszę zepsuć żart, nie usłyszałem różnicy.

Po wskazówkach urządzenie automatycznie łączy się z siecią wifi i zabawa może się zacząć. Ale nie, ponieważ pojawia się kolejne retro menu, w którym trzeba ustawić wiele rzeczy. Format HDMI, skalowanie HDMI, wygaszacz ekranu, format sygnału 4K/8K, konfiguracja HDCP, format TV. Muszę przyznać, że jestem w tym zagubiony. Zrezygnowałem po chwili, wszystko, co chciałem, to włożyć film i naprawdę cieszyć się kinem domowym.

Denon Filmy, Funkcje

Denon AVR-X1700H
Denon AVR-X1700H

Miałem duże oczekiwania co do jakości dźwięku, bo wiem, że kupiłem dobre głośniki, więc cała uwaga skupiła się na wzmacniaczu. W opisie produktu były wszystkie te “buzzwordy”, które teoretycznie zachwycają klientów: Dolby Atmos, DTS:X, Dolby Atmos Height Virtualization, 4K, 8K, HDR10, HDR10+, Dolby Vision, Hybrid Log Gamma i mogę wymieniać dalej. Włożyłem swój ulubiony film i zacząłem oglądać. Miałem wrażenie, że jest “w porządku”. Ale tylko to. Nic specjalnego, “nic wyjątkowego”. Działa. Szczerze mówiąc, spodziewałem się czegoś więcej. Skalibrowałem mój pokój za pomocą mikrofonu, włączyłem wszystkie fajne funkcje, bo mój telewizor też jest z nimi kompatybilny. Dużo czytałem o akustyce, więc starałem się odpowiednio zaaranżować i umeblować mój pokój. Położyłem na podłogę dywan akustyczny i powiesiłem zasłonę akustyczną na okno, a nawet umieściłem zasłonę na drzwi jako przegrodę. Mam w sumie 6 paneli akustycznych od Perfect Acoustic na ścianach mojego pokoju. Po tym zaczęły się testy.

Nie Było Złym Doświadczeniem Filmowym, Ale Spodziewałem Się Czegoś Innego.

Artystyczne okładziny ścienne

Na koniec dnia zdałem sobie sprawę, że nie wiedziałem, co zrobić z produktem. Jako zwykły wzmacniacz do kina domowego jest za drogi. Doszedłem do wniosku, że źle zdecydowałem, ale nie dlatego, że produkt jest taki zły, ale dlatego, że nie jest odpowiedni dla moich celów pod względem stosunku ceny do wartości. Ma 3 wejścia HDMI z częstotliwością odświeżania 120 Hz w jakości 4K lub 60 Hz w jakości 8K. Ten wzmacniacz do kina domowego to raczej platforma, do której podłączasz najnowszą konsolę Xbox, gamingowy PC i telewizor, a wszystko jest wyświetlane na tym samym telewizorze przy użyciu najnowszych technologii. Jednak jest za drogi, aby używać go tylko do oglądania filmów w domu.

Werdykt:

Podsumowując, Denon AVR-X1700H jest urządzeniem o dość wysokiej cenie, które jest opłacalne tylko wtedy, gdy używam go do wszystkiego, co producent umożliwił. Jako zwykły wzmacniacz do kina domowego jest za drogi, a wiele jego funkcji pozostaje niewykorzystanych. Pomimo wielu zaawansowanych technologii, jakość dźwięku oceniam jako przeciętną. Retro interfejs konfiguracyjny i cyfrowy wyświetlacz nie poprawiają sytuacji. Myślę, że nie będzie u mnie długo.

BG 2023.09.19.

Podobne wpisy