Test Soundbaru Bose 700

Soundbar Bose 700 to inteligentny głośnik, dzięki wsparciu dla Amazon Alexa i Google Assistant. Brak jednak wejść HDMI oraz wsparcia dla Atmos/DTS:X i powierzchnia odzwierciedlająca obraz telewizora nie wyglądają tak atrakcyjnie w tej cenie.

Zalety:

  • Rozległy obraz sceny dźwiękowej
  • Wsparcie dla Amazon Alexa i Google Assistant
  • Kalibracja audio ADAPTiQ

Wady:

  • Brak wsparcia dla Atmos/DTS:X
  • Brak wejść HDMI
  • Odblaskowa powierzchnia

Soundbar Bose 700, podobnie jak inne modele, korzysta z technologii QuietPort i PhaseGuide. Wyposażony jest w automatyczny system kalibracji dźwięku ADAPTiQ firmy, obudowa głośnika jest taka sama jak w wcześniejszym modelu 300. Model 700 posiada połączenie HDMI, eARC, wsparcie dla Apple AirPlay 2, przeprojektowany uniwersalny pilot oraz aplikację Bose Music. Z wbudowanymi Amazon Alexa i Google Assistant jest to w pełni inteligentny głośnik. Niestety to urządzenie nie posiada wejść HDMI i nie obsługuje funkcji Dolby Atmos oraz DTS:X. Są to poważne wady dla głośnika w tak wysokiej kategorii cenowej, który nie ma nawet oddzielnego subwoofera.

Cechy Soundbaru Bose 700:Recenzja głośnika Bose 700

Soundbar Bose 700 wygląda jak głośnik klasy premium z elegancką obudową i doskonałą jakością wykonania. Posiada perforowany, okalający aluminiowy grill i hartowaną powierzchnię szklaną, dostępny w lśniących kolorach czarnym lub białym. Niestety design pozostawia pewne do życzenia. Nawet najmniejszy dotyk sprawia, że powierzchnia szklana pokrywa się odciskami palców, a gdy włączysz telewizor, odbija wszystko, co jest na ekranie – co jest bardzo irytujące. Soundbar 700 ma zaledwie 57 mm wysokości, więc nie sprawia problemu z umiejscowieniem pod telewizorem. Jest wystarczająco szeroki dla telewizorów o większych przekątnych ekranów, a dla tych, którzy chcą go montować na ścianie, dostępny jest opcjonalny stelaż.

Design jest minimalistyczny, czysty, z jedynie dwoma panelami dotykowymi: jednym do zasilania, a drugim do wyciszania wbudowanych inteligentnych asystentów. Praktycznie nie ma wyświetlacza, tylko pasek światła, ale aby rozpoznać sygnały z tego paska światła, trzeba być super szpiegiem lub dekoderem… Lepiej byłoby wyposażyć soundbar w czytelny wyświetlacz.

Połączenia i pilot zdalnego sterowania

Wszystkie złącza Bose Soundbar 700 znajdują się na dolnej stronie w dwóch wklęsłych obszarach, ale niestety z powodu kolejnego błędu projektowego jest ograniczona przestrzeń do podłączenia różnych kabli. Na chwałę Bose, przynajmniej dołączają kable optyczne i HDMI do głośnika. W jednym wgłębieniu znajduje się port HDMI, wejście optyczne, port Ethernet oraz port mikro-USB, w drugim gniazdo zasilania oraz cztery 3,5 mm gniazda jack do subwoofera, przedłużacza podczerwieni oraz zestawu słuchawkowego ADAPTiQ.

Patrząc na cenę, zaskakujące jest brak wejścia HDMI, tylko jedno wyjście. Dobrą wiadomością jest jednak wsparcie dla eARC, co pozwala na przesyłanie dźwięku bezstratnego z telewizora do soundbaru. Oczywiście, telewizor również musi obsługiwać eARC. Wśród połączeń bezprzewodowych dostępne są Wi-Fi (2,4 GHz i 5 GHz), Apple AirPlay 2 oraz Bluetooth. Ostatnia z nich ogranicza się do kodeka SBC, więc dla tych, którzy oczekują najlepszej jakości dźwięku, dwie pierwsze opcje będą lepszym wyborem.

Soundbar jest również wyposażony w dobrze zaprojektowany, metalowy uniwersalny pilot zdalnego sterowania z aktywowanym ruchem podświetleniem. Można go sparować z wieloma urządzeniami, w tym telewizorem, odtwarzaczem Blu-ray, konsolą do gier, streamerem wideo czy dekoderem, sterując wszystkim jednym pilotem. Niestety, pilot ma też pewne wady. Jest zbyt duży, miękkie gumowe przyciski przyciągają kurz i niteczki. Nie widać ich, gdy podświetlenie jest wyłączone, a nawet gdy jest włączone, nie zawsze ma to sens. Przynajmniej aplikacja Bose Music jest dobrze zaprojektowana z intuicyjnym interfejsem użytkownika, który pozwala łatwo nawigować przez ustawienia. Umożliwia precyzyjne dostrojenie, takie jak regulacja średnich, niskich i wysokich tonów, a pilot zdalnego sterowania umożliwia dostęp do Spotify, Amazon Music, Deezer, TuneIn, AirPlay oraz Bluetooth. Bose Soundbar 700 może się pochwalić wieloma funkcjami, wiele z nich skupia się na możliwościach inteligentnego głośnika: Po skonfigurowaniu dostajemy w pełni funkcjonalny inteligentny głośnik, możemy słuchać wiadomości czy prognozy pogody, odtwarzać muzykę, mamy dostęp do radia i możliwość sterowania głosowego. Możemy wybierać spośród czterech usług muzycznych – Spotify, Amazon Music, Deezer oraz TuneIn Radio.

Bose-Soundbar-van jej

Sam głośnik korzysta z własnej technologii Bose PhaseGuide i QuietPort; pierwsza ma na celu przekazywanie dźwięku także na boki soundbaru, aby zapewnić szerszy obraz dźwiękowy, podczas gdy druga została zaprojektowana do przekazywania głębszych, czystszych i bez zniekształceń basów.

Ten projektor dźwiękowy jest w stanie zdekodować formaty 5.1 Dolby Digital i DTS, ale nie obsługuje kodeków bezstratnych, takich jak Dolby TrueHD czy DTS-HD Master Audio, nie mówiąc już o Dolby Atmos czy DTS: X. Biorąc pod uwagę cenę, wydaje się to dużym brakiem.

Naszym zdaniem, 700 lepiej nadaje się do telewizji i muzyki, a nie do filmów. Jeśli chcemy poprawić basy lub dodać kanały surround, musimy wydać więcej. Oznacza to, że stworzenie pełnego systemu 5.1 będzie znacznie droższe.

Moc

Bose Soundbar 700 używa czterech średniotonowych głośników – po dwa po obu stronach centralnego głośnika wysokotonowego. Z lewej i prawej strony znajduje się technologia PhaseGuide, której celem jest poszerzenie przedniej przestrzeni dźwiękowej. Na szczęście głośnik jest łatwy w instalacji – wystarczy postawić go przed telewizorem, a on zacznie działać. Konfiguracja jest równie prosta: wystarczy uruchomić aplikację Bose Music i postępować zgodnie z instrukcjami, które przeprowadzą Cię przez proces automatycznego kalibrowania ADAPTiQ. Proces ten obejmuje użycie mikrofonu.

ADAPTiQ analizuje zakres częstotliwości, dostosowując się do odległości, poziomów i negatywnych wpływów akustycznych pomieszczenia. Jest łącznie pięć pomiarów. Nie ma wątpliwości, że ADAPTiQ z pewnością poprawia ogólny charakter dźwięku 700, dostarczając przyjemne wrażenie równowagi i jasnego dźwięku z rozszerzoną szerokością, a nawet głębokością. Istnieje również dobry efekt stereo, który prowadzi do dobrego renderowania obrazu. Należy jednak zauważyć, że dla doskonałego dźwięku niezbędna jest akustyczna obróbka pomieszczenia, która obejmuje panele basowe i dyfuzory na ścianach, suficie i w narożnikach.

Testowanie odbyło się w dużej sali z wieloma oknami i szklanymi drzwiami tarasowymi, co powodowało problemy z echem. Zaleciliśmy właścicielowi zasłony o gęstym splocie, które pomogą poprawić jakość dźwięku. Z pewnością 700 jest najlepszy w muzyce, z idealnymi średnimi tonami i pięknymi tonami wysokimi. Dźwięki są dobrze zdefiniowane, a dialogi są czyste i skoncentrowane.

Głośnik ma trudności z grami i filmami. Tutaj barwa dźwięku wydawała się bardziej ograniczona, doświadczaliśmy efektów pochłaniających, przestrzennych, ale bez ograniczonych basów. Technologia PhaseGuide rozszerza przestrzeń dźwiękową, ale kosztem renderowania, więc efekty często są mniej precyzyjne. Oznacza to, że prostsze filmy brzmią całkiem dobrze, z detaliczną muzyką i dialogiem, czystym dźwiękiem. Ale bardziej zaawansowany dźwięk filmu traci większość swojej precyzji. To samo dotyczy gier.

Brak oddzielnego subwoofera jest również problemem, a mimo technologii QuietPort, ten głośnik nie jest w stanie dostarczyć intensywnych, mocnych basów. Z powodu braku niskich częstotliwości pewne efekty dźwiękowe nie są zrealizowane, co psuje doświadczenie.

W naszej opinii Sonos Playbar jest lepszą alternatywą, ponieważ brzmi dobrze, jest niezwykle łatwy w konfiguracji i działa zarówno jako głośnik telewizyjny, jak i niezależny głośnik Sonos. Czerpie korzyści z wszystkich funkcji związanych z systemem Sonos, w tym intuicyjnej aplikacji kontrolera, sterowania głosowego za pośrednictwem urządzeń kompatybilnych z Alexa lub Google Assistant, a także multiroomu i dodatkowych funkcji telewizyjnych.

Jeśli jesteś miłośnikiem filmów lub graczem, Samsung HW-Q70R jest znacznie lepszym wyborem. Ten imponujący soundbar w połączeniu z subwooferem oferuje pochłaniającą wydajność Atmos i DTS: X oraz posiada wejście HDMI. Nie ma wbudowanego inteligentnego asystenta, ale głośnik działa z Alexa, i co kluczowe, dostarcza oddzielny bas.

Podsumowując

Jasne jest, że ten projektor dźwiękowy został zaprojektowany, aby konkurować z Sonosem, dlatego kładziono nacisk na muzykę i inteligentne funkcje. Jednak wielopokojowy system, który jest jednym z głównych atutów Sonosa, nie jest dostępny w Bose Soundbar 700. Brakuje mu wsparcia wielokanałowego i mocnych basów, więc miłośnicy filmów i gracze będą rozczarowani. Włączenie asystentów od Amazonu i Google wydaje się być bardziej trikiem niż prawdziwą wartością, a jeśli naprawdę potrzebujesz inteligentnego głośnika, istnieje wiele tańszych opcji.

Ogólnie rzecz biorąc, ten głośnik to dobrze zaprojektowany głośnik, który w większości przypadków brzmi dobrze, przestrzennie również, ale jest kompromisem, jeśli lubisz naprawdę głębokie basy i precyzję.

Podobne wpisy