Test Głośników KEF Q350

Głośniki KEF Q350 oferują imponujący dźwięk i elegancki wygląd w konkurencyjnej cenie. Firma została założona w 1961 roku w Wielkiej Brytanii. Dzięki patentom i ciągłemu rozwojowi, dźwięk i wydajność głośników KEF są absolutnie przekonujące.

Główne Cechy KEF Q350

Zalecana moc wzmacniacza to 15 – 120 Watt, pasmo przenoszenia 63 – 28 000 Hz, czułość 87 dB, impedancja 8 Ohm. Średnica głośnika wysokotonowego to 25 mm, głośnika niskotonowego/średniotonowego 165 mm, częstotliwość podziału to 2500 Hz.

Design

Recenzja głośnika KEF Q350

KEF Q350 jest wykonany z płyt MDF z powłoką winylową. Jest to 2-drożny głośnik z tylnym bass-reflexem, wyposażony w pozłacane/niklowane złącza. Wymiary: 210 x 358 x 306 mm, waga: 7,6 kg.

Już na pierwszy rzut oka widać, jak bardzo uproszczony i nowoczesny jest design w porównaniu z wcześniejszymi modelami Q300. Chromowana listwa zniknęła z przedniego panelu, a zamiast otworów na siatkę przerzucono się na montaż magnetyczny. Dostępny w dwóch kolorach: czarny lub biały, z czarnym lub srebrnym głośnikiem Uni-Q. Siatkę głośnika można dokupić oddzielnie.

Elegancki i minimalistyczny wygląd charakteryzuje głośniki KEF Q350. Na obudowie nie ma żadnych zbędnych ozdób, jedynie na górze głośnika widnieje logo marki. Szczotkowanej obudowie łatwo jest zarysować, dlatego należy zachować ostrożność podczas przenoszenia i czyszczenia. Głośnik wysokotonowy przypominający napęd o średnicy 25 mm z wentylowaną aluminiową kopułką znajduje się na napędzie niskotonowym/średniotonowym o średnicy 16,5 cm. Charakterystyczna fala prowadząca głośnika wysokotonowego pomaga równomiernie rozprowadzić dźwięk.

Napęd Uni-Q to najnowszy rozwój firmy, który pochodzi z flagowej serii Reference KEF. Ten napęd zawiera rurkę, która została zaprojektowana w celu redukcji rezonansów i zapewnienia dokładniejszego, czystszego dźwięku. Napęd znajduje się na przedniej stronie głośnika, co według producenta redukuje fale stojące, podczas gdy port bass-reflex został umieszczony z tyłu głośnika. Ten układ ma na celu eliminację zniekształceń, aby zapewnić głębsze i czystsze basy.

Zaprojektowano go tak, aby poprawić jakość wysokich częstotliwości. Aby zmniejszyć zniekształcenia, wprowadzono dalsze zmiany w kształcie stożka średniotonowego/basowego. Poprzedni model miał podwójne okablowanie, ale to się zmieniło, a głośniki Q350 mają teraz tylko jeden kabel. Ze względów estetycznych usunięto ścienne uchwyty używane w starych Q300.

Test Dźwięku

KEF-y oferowały zrównoważony, czysty dźwięk i intensywne dźwięki basowe. Test przeprowadziliśmy w pokoju muzycznym w nowo wybudowanym domu jednorodzinnym. Podczas projektowania i budowy pokoju uwzględniono kryteria akustyczne, używając najnowocześniejszych materiałów budowlanych i izolacyjnych. Po urządzeniu pokoju konieczne było jednak zastosowanie specjalnych produktów akustycznych w celu uzyskania doskonałego efektu. Na ściany umieszczono panele pochłaniające dźwięk i dyfuzory, a na podłogę położono gęsto tkany dywan akustyczny.

Jeśli pomieszczenie jest przede wszystkim używane do słuchania muzyki stereo – jak w tym przypadku – podczas leczenia akustycznego należy zwrócić uwagę, aby nie tłumić pomieszczenia zbyt mocno! Aby tego uniknąć, powierz tę pracę specjaliście ds. akustyki.

Podczas testowania głośników byliśmy bardzo zaskoczeni zdolnością KEF Q350 do generowania intensywnych basów. Doświadczyliśmy bogatego w detale, charakterystycznego dźwięku i szerokiej sceny dźwiękowej we wszystkich stylach muzycznych. Dźwięk głośników wypełnił przestrzeń, słyszeliśmy otwarty, przewiewny dźwięk. Wysokie tony również brzmiały bez zarzutu, klarownie i zdecydowanie. Nawet przy ostrzejszych stylach muzycznych wysokie tony pozostawały stabilne.

W przypadku niektórych utworów muzycznych czuliśmy, że KEF mógłby być bardziej dynamiczny i energiczny, ponieważ czasami dźwięk głośnika wydawał się zbyt delikatny. Dźwięk nie zniekształcał się nawet przy większej głośności, a detale pozostawały zachowane. Co więcej, subtelny dźwięk głośników był mniej przyjemny przy niższej głośności.

Połączyliśmy głośniki z wzmacniaczem stereo Yamaha A-S301, który doskonale uzupełnił dźwięk Q350, dodając mu trochę dynamiki. Pamiętajmy również, aby właściwie umieścić głośniki. Ze względu na tylne otwory bass-reflex zwykle nie zaleca się stawiania głośników bezpośrednio przy ścianie. Jednak w przypadku KEF Q350 zauważyliśmy, że warto umieścić je blisko ściany (ale oczywiście nie bezpośrednio przy niej!), aby dźwięk był bardziej solidny. W ten sposób basy stały się bardziej intensywne. (Jednak poczucie przestrzeni nieco się zmniejszyło przy tym sposobie ustawienia.)

Podsumowanie

Dla głośnika podstawkowego ten model jest naprawdę zdolny do poważnej wydajności. Jego wyrafinowany, czysty, szczegółowy dźwięk, dokładne, intensywne basy oraz nieskazitelne tony wysokie i średnie zyskały nasze uznanie. Byliśmy absolutnie zadowoleni również z poczucia przestrzeni.

W niektórych stylach muzycznych oczekiwaliśmy bardziej dynamicznego występu. Jego zewnętrzny wygląd jest prosty, elegancki, ale niestety obudowa jest podatna na uszkodzenia. Pomimo tego, w ofercie głośników średniej klasy ten model to jeden z najlepszych, jakie testowaliśmy.

BG 2023.09.19.

Podobne wpisy