Wypróbowaliśmy Dune HD Pro 4K!

Po rozpakowaniu Dune HD Pro 4K z białego kartonowego pudełka znajdziemy odtwarzacz multimedialny z odpinanymi antenami, zasilacz, kabel HDMI, pilot zdalnego sterowania z podświetleniem, instrukcję obsługi oraz 2 baterie AAA do pilota. W porównaniu z poprzednim modelem nie dołączono zestawu do montażu na ścianie, kabla A/V jack->RCA ani przedłużacza IR. Brakowało nam też kabla SATA do zewnętrznego napędu.

Charakterystyka Dune HD Pro 4K

Działa na systemie Android, ma 16 GB pamięci wewnętrznej. Główne funkcje odtwarzacza to Bluetooth, czytnik kart pamięci oraz Wi-Fi. Pamięć RAM wynosi 2 GB. Dostępny jest w kolorze czarnym. Wymiary: 187 mm x 29 mm x 140 mm.

Pilot jest standardowym wyposażeniem.Pilot do Dune Media Player

Zawiera analogowe i cyfrowe wyjścia optyczne, oraz porty Ethernet LAN, HDMI, HDMI 2.0, kompozytowe video, slot MicroSD, wyjścia optyczne, USB 2.0, USB 3.0. Obsługiwane rozdzielczości to 4K Ultra HD, Full HD, HD Ready. Obsługiwane formaty audio to AAC, ALAC, APE, Apple Lossless, ASF, FLAC, LPCM, MP3, MP4, OGG, WAV, WMA, a formaty wideo to AVI, H.264, MP4, WMV.

Do czego służą odtwarzacze multimedialne?

Odtwarzacze multimedialne zostały zaprojektowane do odtwarzania filmów i muzyki na telewizorach bez DLNA lub portu USB. Po pojawieniu się telewizorów Smart TV z zintegrowanym systemem operacyjnym, przeglądanie internetu i streaming stało się niezwykle proste.

Jednak nie wszyscy mają telewizory Smart TV, więc odtwarzacze multimedialne nadal mają swoje miejsce na rynku po pewnych ulepszeniach. Nawet dla najlepszych i najdroższych telewizorów Smart TV zaleca się korzystanie z odtwarzaczy multimedialnych, ponieważ jakość odtwarzania w telewizorach Smart TV nie dorównuje jakości odtwarzaczy multimedialnych.

Głównym zadaniem odtwarzaczy multimedialnych jest umożliwienie odtwarzania treści muzycznych lub wideo z innego urządzenia. Wymagane jest połączenie DLNA lub HDMI. Odtwarzacz multimedialny można podłączyć do kamer wideo lub aparatów fotograficznych, jeśli chcemy oglądać zdjęcia lub filmy na ekranie telewizora. Ponieważ odtwarzacze multimedialne są wyposażone również w porty USB, można do nich podłączyć pendrive’y czy zewnętrzne dyski twarde. Obsługują standardowe formaty wideo, ale także są zdolne do obsługi nowszych formatów.

Poprzez kabel Ethernet lub Wi-Fi można przeglądać internet na telewizorze. Porty HDMI służą jedynie do transmisji obrazu, nie można za ich pomocą połączyć się z internetem, można to zrobić tylko za pomocą odtwarzacza multimedialnego.

Właściwości techniczne

Zasilany przez system operacyjny Android, odtwarzacz multimedialny jest wyposażony w czterordzeniowy procesor multimedialny Realtek RTD1295 zapewniający wysoką wydajność odtwarzania wideo. Dzięki 2 GB pamięci RAM DDR3 i 16 GB pamięci ROM, ogólna wydajność jest doskonała. Niestety, nowy model nie zawiera procesora wideo, takiego jak VXP, który można znaleźć w jego poprzedniku, Solo 4K.

Obsługiwane są 4K i HDR, a także bitstreaming audio HD (Dolby ATMOS, DTS X), automatyczne przełączanie liczby klatek na sekundę i rozdzielczości. Istnieje również możliwość uporządkowania kolekcji filmów w funkcji “Moja kolekcja”. Pełna obsługa Blu-ray jest obiecana w przyszłości, ponieważ do urządzenia zostanie dodana aktualizacja oprogramowania układowego.

Design i konstrukcjaWejścia Wyjścia odtwarzacza Dune Pro 4K

Obudowa modelu Dune HD wykonana jest z aluminium i reprezentuje elegancki design, świadcząc o wysokiej jakości. Na górze czarnej obudowy znajduje się duże logo. Pilot jest duży, ale jednocześnie bardzo wygodny i dobrze leży w dłoni. Posiada praktyczną klawiaturę numeryczną i dedykowane przyciski do wszystkich głównych funkcji, takich jak regulacja głośności, menu, ustawienia, wybór dźwięku i napisów, pauza, odtwarzanie, szybkie przewijanie i przeskakiwanie rozdziałów.

Największą zaletą jest podświetlenie pilota, które można włączyć za pomocą oddzielnego przycisku w lewym górnym rogu. Subtelne, delikatne pomarańczowe światło pomaga rozróżnić poszczególne przyciski w półmroku lub w ciemnym pokoju. Pilot działa na podczerwień, ale mimo to ma bardzo dobry zasięg.

Menu – Ustawienia Chociaż ten odtwarzacz multimedialny to urządzenie z Androidem, inżynierom oprogramowania udało się stworzyć niezależny interfejs użytkownika odtwarzacza, który jest bardziej przyjazny użytkownikowi w porównaniu z innymi znanymi odtwarzaczami multimedialnymi na Androida. Podczas konfiguracji możemy wybierać spośród wielu motywów i opcji dostosowywania. Możemy również wczytywać własne indywidualne motywy. Dzięki nowemu procesorowi quad-core przeglądanie menu jest szybsze i płynniejsze.

Odtwarzacz został rozszerzony o nowe opcje menu. Niektóre aplikacje Android są wstępnie zainstalowane, a inne można dodać za pośrednictwem sklepu Aptoide. Menu ustawień jest dokładnie takie samo, jak w poprzednich modelach Dune. Marka zawsze imponowała swoimi ustawieniami, więc i tym razem nie będziemy rozczarowani.

Testowanie Podczas produkcji Dune HD Pro 4K nastąpiła zmiana z SoC SIGMA na Realtek, aby poprawić jakość odtwarzania.

Przetestowaliśmy odtwarzacz multimedialny w salonie o powierzchni około 20 metrów kwadratowych, w którym nie dokonano jeszcze obróbki akustycznej. Nasze pomiary wykazały, że pomieszczenie jest dość echem, więc doradziliśmy klientowi, aby dla tłumienia echa zamontował membranowe panele dźwiękochłonne i akustyczne z dyfuzorem na ścianach i suficie. Za głośnikami, w rogach, zaleciliśmy także membranowe pułapki basowe.

Jest bardzo ważne, aby zwracać uwagę na obróbkę akustyczną pomieszczeń, ponieważ jakość dźwięku filmów i nagrań muzycznych może być odpowiednia tylko wtedy, gdy akustyka jest optymalna. Ściany i sufit odbijają dźwięki, podobnie jak okna, co może prowadzić do nieprzyjemnych echa i pogorszenia jakości dźwięku. Dlatego nie lekceważmy obróbki akustycznej pomieszczeń, wybierając profesjonalnych specjalistów i produkty w zakresie akustyki!

Odtwarzanie plików muzycznych (mp3/flac) przebiegało bez problemów, nie mamy żadnych zastrzeżeń ani skarg w tej kwestii. W przypadku wydajności odtwarzania wideo nasze doświadczenia już nie były tak jednoznaczne. Standardowe oprogramowanie firmware jest całkowicie wystarczające. Domyślny wybór odtwarzacza gwarantuje, że nawet treści o najwyższej przepustowości, takie jak 4K/HDR, są odtwarzane w doskonałej jakości.

Otrzymujemy automatyczną zmianę klatek i automatyczną zmianę rozdzielczości, odpowiednie zarządzanie ruchem 23.976 i strumień dźwięku HD, w tym najnowsze kodeki Dolby ATMOS i DTS X.

Jedyną rzeczą, której nam brakowało do idealnego doświadczenia, było pełne wsparcie dla menu Blu Ray/UHD. Na szczęście producent obiecał, że przyszłe aktualizacje firmware będą to wspierać. Obsługuje odtwarzanie ISO (w tym UHD) i foldery Blu Ray, chociaż zauważyliśmy, że czasami foldery BD nie są poprawnie rozpoznawane i nie mogliśmy ich automatycznie odtworzyć.

Warto zauważyć, że wbudowany odtwarzacz to nie domyślny odtwarzacz Realtek, ale całkowicie nowy model, zaprojektowany na nowo przez Dune i Realtek. Jakość obrazu jest fantastyczna, chociaż czasami napotkaliśmy na błąd pasma Realtek 4K, który można łatwo uniknąć, ręcznie wybierając opcje wideo 4K@23.976, 12-bitowe i 4:2:2.

3D odtwarzanie jest również obsługiwane z konwersjami SDR->HDR i HDR->SDR. Przewijanie do przodu, do tyłu lub skakanie podczas odtwarzania treści jest jak najprostsze, używając klawiszy strzałek lub klawiatury numerycznej. (Zewnętrzne) napisy można bardzo łatwo dostosować (wysokość, długość, czcionka, kolor, opóźnienie i rozmiar) w menu ustawień filmu.

Tego, czego brakuje w porównaniu z poprzednim modelem (Solo 4K), to procesor obrazu VXP. Dla treści Blu Ray i UHD naprawdę nie jest potrzebny, ale robił świetną robotę w poprawianiu treści SD, zwłaszcza DVD. Epoche płyty DVD są już przeszłością, ale ci, którzy mają kolekcję płyt DVD, dostają lepszy obraz ze starszych odtwarzaczy.

Jednak są nowości, które rekompensują ewentualne braki w porównaniu z poprzednimi modelami. Najważniejszym było uzyskanie pełnej licencji (Widevine DRM L1) dla treści You-Tube i DRM wideo streaming, takich jak Netflix. Oba obsługują rozdzielczość 4K. Jest to pierwszy taki wysokiej klasy odtwarzacz, który nie korzysta z oficjalnego interfejsu użytkownika Android TV. Dzięki temu Pro 4K jest wyjątkowy, ponieważ użytkownik nie musi mieć oddzielnego urządzenia do odtwarzania plików wideo wysokiej jakości i do Netflixa w 4K. Mamy nadzieję, że w przyszłym aktualizacji firmware będziemy mogli uzyskać dźwięk 5.1 dla Netflixa, ponieważ obecnie jest ograniczony tylko do dźwięku stereo.

Aplikacja HDMI In z niewiadomych przyczyn nie obsługuje funkcji nagrywania. Wydajność LAN była niesamowita, ponieważ nie doświadczyliśmy buforowania lub jakichkolwiek przerw w sieci. Wydajność bezprzewodowa również była bardzo dobra, ponieważ moduł 802.11ac Dual Band 2T2R potrafi obsłużyć pliki remux 1080p.

Film Scraper

Aby pobrać informacje, nasza kolekcja filmów musi być odpowiednio zorganizowana na dysku twardym. Potrzebujemy do tego jednolitego folderu Film (lub Filmy), w którym każdy film ma swój własny folder, a nazwa folderu i pliku wideo zawiera pełny tytuł filmu, aby uniknąć ewentualnych konfliktów w nazwach. Pro 4K korzysta z tego samego scrapera co wcześniej Solo 4K.

Wynik jest imponujący i bardzo precyzyjny. Można znaleźć wiele informacji o każdym filmie, takich jak streszczenie, ciekawostki o głównych aktorach/reżyserach/ekipie oraz zobaczyć zwiastuny powiązane z filmami.

W domyślnym menedżerze plików zintegrowano także funkcję automatycznego rozpoznawania filmów, która działa dobrze, jeśli nazwa folderu ułatwia analizę scraperowi.

System operacyjny Android

Interfejs użytkownika Dune działa na systemie operacyjnym Android 7.1. Standardowe menu Androida jest widoczne tylko podczas konfiguracji, po wybraniu opcji „system”. Wcześniej nie było możliwości dodawania istniejących (lub nowych) kont Google. Dzięki najnowszym aktualizacjom FW dostępny jest jednak także sklep Google Play. Wpływ systemu Android został zminimalizowany, zapewniając płynne odtwarzanie wideo i dźwięku wysokiej jakości. Jest to ważne, ponieważ aktualizacje aplikacji w tle mogą faktycznie wpłynąć na stabilność odtwarzania (np. przez ograniczenie przepustowości sieci).

Dune ma także alternatywny sklep, Aptoide TV, w którym można znaleźć prawie wszystkie znane aplikacje.

Przeglądanie w przeglądarce Google Chrome jest jednak wyzwaniem, jeśli korzystamy tylko z pilota zdalnego sterowania odtwarzacza. Dla pewnych ustawień konieczne jest przejście w tryb myszy, a wprowadzanie adresów URL za pomocą klawiatury wyświetlanej na ekranie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Dotychczas Dune HD Pro 4K był jedynym odtwarzaczem multimedialnym opartym na Androidzie, który nie mógł prawidłowo rozpoznać kombinacji klawiatury/myszy Logitech K400. Jednak z innymi urządzeniami może działać dobrze.

Dune HD Pro 4K działa również jednocześnie z systemem operacyjnym OpenWRT i oprogramowaniem Dune HD. System OpenWRT oferuje różne funkcje NAS (Network Attached Storage), takie jak serwer SMB, serwer FTP, serwer DLNA itp.

PODSUMOWANIE

Ten nowoczesny, aktualny i premium odtwarzacz multimedialny obsługuje wszystkie obecnie istniejące standardy wideo.

Przejście na Realtek SoC i system operacyjny Android było odważnym krokiem ze strony Dune, który ostatecznie okazał się dość udany. W porównaniu z poprzednikami brakuje nam tylko procesora VXP i możliwości skalowania SD. Pełna obsługa menu Blu Ray jeszcze się nie pojawiła, ale producent obiecał, że w przyszłości będzie to możliwe.

Możemy powiedzieć, że jest to najlepszy odtwarzacz multimedialny na rynku. Jeśli obsługa Blu Ray nie jest tak ważna, nie znajdziesz nic lepszego niż Dune HD Pro 4K. Zaawansowane funkcje odtwarzania wideo (automatyczna zmiana klatek i rozdzielczości, obsługa 3D, wysokiej przepustowości 4K/HDR, doskonały scraper, HD Audio), a także odpowiednie wsparcie dla 4K YouTube i Netflix czynią to urządzenie wyjątkowym.

Interfejs użytkownika wygląda świetnie, podświetlany pilot zdalnego sterowania jest wspaniały, a także wsparcie dla 4K YouTube i Netflix jest odpowiednie. Android 7.1 zapewnia dostęp do wszystkich najnowszych interfejsów API.

BG 2023.09.19.

Podobne wpisy