Yamaha Aventage RX-A8A – Test Wzmacniacza

To największy model w serii odbiorników AV Yamaha Aventage. Japońska firma Yamaha działa od XIX wieku, sprzedając silniki i produkty audio-hifi.

Charakterystyka Yamaha Aventage RX-A8AAvis Yamaha Av A8A

Model ten to wzmacniacz 11.2 kanałowy z funkcjami dla 2., 3. i 4. strefy. Posiada łączność Wi-Fi, Bluetooth, więc dostępne są też funkcje AirPlay 2, Spotify Connect oraz multiroom MusicCast. Wzmacniacz otrzymał aktualizację AURO 3D FW, Dolby Atmos i DTS:X CINEMA DSP HD3 zapewniają doskonałe wrażenia kinowe. Oferuje program CINEMA DSP 24. Posiada 7 wejść HDMI i 3 wyjścia. Moc wyjściowa przy 1kHz, przy napędzie jednego kanału: 185W, 20Hz-20kHz, przy napędzie dwóch kanałów: 150W. Wzmacniacz obsługuje skalowanie do 4K Ultra HD oraz dekodowanie audio HD (DTS-HD, True-HD).

Wzmacniacz można sterować głosowo, a za pomocą mikrofonu pomiarowego możemy dalej dostosowywać ustawienia. Posiada połączenie USB, 3 wejścia optyczne, 2 cyfrowe koaksjalne, 6 analogowych wejść audio, 1 wejście wideo komponentowe, 2 wejścia wideo kompozytowe. Oczywiście posiada wyjście na słuchawki oraz wyjście trigger 12V, a także tuner AM/FM.

Wymiary: 435 x 192 x 477 mm, waga: 21,8 kg.

Szczegółowa prezentacja

11 kanałów zasilania w pełni obsłuży konfigurację głośników 7.1.4. Jeśli używamy dwóch subwooferów, RX-A8A faktycznie rozróżnia dźwięki basowe. Instrukcja obsługi jasno przedstawia wszystkie możliwe konfiguracje oraz sposób podłączenia poszczególnych głośników. Proces konfiguracji można jeszcze bardziej uprościć, ponieważ Yamaha oferuje opcje konfiguracji za pomocą systemów iOS i Android, za pomocą aplikacji “AV Set-Up Guide”. Pomaga nie tylko w rozmieszczeniu głośników, ale także w podłączaniu wszystkich źródeł. Do tego dostępnych jest siedem wejść HDMI, każde zdolne do obsługi 4K 40 Gbps. RX-A8A ma główne wyjście HDMI z eARC do odtwarzania dźwięku z podłączonego telewizora, drugie wyjście HDMI bez funkcji ARC lub kontrolki HDMI, oraz wcześniej wspomniane trzecie wyjście HDMI do kolejnej strefy.Aventage-RX-A8A odbiera wejścia i wyjścia

Ponadto dostępnych jest tylko 5 wejść audio – jedno optyczne cyfrowe, jedno optyczne lub RCA analogowe, jedno koaksjalne cyfrowe lub RCA analogowe, jedna para wejść symetrycznych XLR (są też wyjścia XLR dla lewego i prawego kanału przedniego), w końcu wejście phono dla gramofonu z kolumną uziemiającą. Oprócz łączności Ethernet, triggera i IR znajduje się złącze antenowe DAB+/FM (i oczywiście tunery), a na przednim panelu złącze słuchawkowe.

Jedyne gniazdo USB-A znajduje się również na przednim panelu, co może być nieco niewygodne, jeśli chcemy używać dysku twardego z plikami muzycznymi, ale jest praktyczne dla szybkiego podłączenia. Brak jednak połączenia USB-B do odtwarzania z komputera. Oczywiście wzmacniacz jest wyposażony w podświetlany pilot zdalnego sterowania.

Platforma streamingowa Yamaha MusicCast umożliwia streaming muzyki. Za pomocą pilota zdalnego sterowania skonfigurowaliśmy odległość głośników i ustawienia głośności. Ustawienia były szybkie i łatwe do wykonania. Do wzmacniacza podłączyliśmy parę głośników Focal Chora 826 oraz subwoofer SVS SB 4000.

Konstrukcja i wzornictwo

Kupując wysokiej klasy amplituner, można oczekiwać, że producent zwrócił szczególną uwagę na każdy szczegół. Korzystając z wysokiej jakości komponentów, zbudowano wytrzymałą i nieskazitelną obudowę. Konstrukcja została zmieniona w stosunku do poprzedniego modelu. Główne pokrętło regulacji głośności zostało powiększone, dzięki czemu jest łatwiejsze w użyciu. Zniknął szeroki, centralny wyświetlacz z wieloma małymi diodami; zniknęła duża pokrywa, która mieściła przednie wejścia i elementy sterujące. Po prawej stronie znajduje się mniejszy selektor wejść z czterema przyciskami Scene do wyboru żądanych ustawień.

Zaskakującą zmianą w konstrukcji obudowy urządzenia jest pokrywa z tworzywa ABS. Jej błyszczący panel przedni przyciąga wzrok i wygląda mniej sztywno niż metalowe obudowy. RX-A8A jest dość duży jak na swój rozmiar. Pod górną plastikową pokrywą znajduje się nowa perforowana metalowa obudowa, która zapewnia dodatkowe usztywnienie poprzeczne obudowy, co według Yamahy podwaja sztywność konstrukcji w porównaniu do poprzednich Aventage.

Ten topowy model, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, posiada mosiężne kliny i nóżki Anti Resonance Technology (A.R.T.). Klin Anti Resonance Technology (ART) to piąta nóżka z przodu obudowy. Klin pomaga skuteczniej tłumić wibracje, zapewniając przyjemniejszy, czystszy i bardziej skupiony dźwięk.

Odbiornik Posadas Avent.-RXA8A

Nowy procesor to czterordzeniowy Qualcomm QCS407, który ma prawie siedmiokrotnie większą moc obliczeniową niż poprzednie modele. 64-bitowy procesor Qualcomm QCS407 zapewnia dokładny dźwięk przestrzenny.

W tym wzmacniaczu znajdują się dwie cewki transformatora, z osobnym okablowaniem dla części wzmacniającej prąd (prawdopodobnie jest to stopień wyjściowy) oraz dla części wzmacniającej napięcie (czyli stopień wejściowy). Yamaha Compressed Music Enhancer stosuje cyfrowe przetwarzanie sygnału, dzięki czemu skompresowane pliki będą grać doskonale.

Testowanie

Testowanie Aventage przeprowadziliśmy w dużym salonie, który właściciel wykorzystuje również jako pokój kinowy. Ze względu na minimalistyczny styl pokoju, nie było tam zbyt wielu mebli i dekoracji ściennej. Kilka nadrukowanych paneli akustycznych zostało wcześniej zamontowanych na ścianach, ale to nie wystarczyło do osiągnięcia idealnej akustyki. Przeprowadziliśmy pomiary akustyczne w pomieszczeniu i stwierdziliśmy, że potrzebne będą także pułapki basowe w rogach i dyfuzory.

Rozległe powierzchnie szklane zapewniały wprawdzie wspaniały widok na krajobraz, ale niestety z akustycznego punktu widzenia nie były korzystne, ponieważ okna odbijały dźwięki. Tak powstałe echa pogarszały jakość dźwięku. Jako rozwiązanie problemu zaproponowaliśmy zastosowanie akustycznych zasłon, które poprawiają akustykę i zapewniają potrzebne zaciemnienie podczas seansów filmowych.

Korzystając z korekcji akustycznej YPAO udało nam się dostroić dźwięk, ale dopiero po pełnym zabiegu akustycznym w pokoju można oczekiwać doskonałego efektu. Programy korekcyjne same w sobie nie są w stanie rozwiązać poważniejszych problemów akustycznych. Wzmacniacz Yamaha Aventage testowaliśmy podczas oglądania wielu filmów i byliśmy bardzo zadowoleni z jego wydajności. Zapewnił czysty, szczegółowy dźwięk z solidnym basem i spójną przestrzenią dźwiękową.

Podczas słuchania muzyki również testowaliśmy urządzenie. Dzięki wzmacniaczowi radiowemu i systemowi MusicCast, dostępne są Spotify, Tidal, Qobuz, Amazon i Deezer, a także transmisje bez subskrypcji, takie jak radio internetowe. Obraz stereo był w porządku (chociaż nie mógł przewyższyć wzmacniaczy końcowych stereo), muzyka ładnie wypełniła przestrzeń. Słyszeliśmy realistyczne i przyjemne prezentacje muzyczne. Możemy wybrać spośród 11 trybów, dostosowując się do 11 różnych stylów muzycznych. Bawiliśmy się nimi świetnie, były bardzo użyteczne, jeśli chodziło o zwiększenie przestrzeni dźwiękowej w wybranym trybie.

Zabawa przestrzeniami dźwiękowymi była również świetna, gdy odtwarzaliśmy całe albumy. Najbardziej odpowiednie ustawienie to “Standard”. Jeśli chcemy słuchać prawdziwej muzyki Atmos, potrzebujemy trochę szczęścia za pomocą Tidala lub Apple. Jeśli nie wybieramy muzyki wyłącznie z wybranych playlist, potrzebujemy trochę szczęścia, aby znaleźć muzykę Atmos.

Wniosek

Ten wzmacniacz to odbiornik najwyższej klasy pod względem funkcjonalności i wydajności. System MusicCast otrzymuje regularne aktualizacje, a producent obiecuje, że wkrótce dostępne będą wsparcie dla 8K/60A, 4K/120A i HDR10+, a także wsparcie dla 8K/60B, 4K/120B oraz VRR, ALLM, QFT, QM dla gier. Jakość muzyki podczas strumieniowania spadła, ale nieznacznie. Byliśmy zadowoleni z efektu stereo. Podczas oglądania filmów doświadczyliśmy dynamicznego, czystego i szczegółowego dźwięku, przestrzennego, realistycznego dźwięku z intensywnym basem. Jego cena nie jest najniższa, ale biorąc pod uwagę, że jest to produkt najwyższej klasy, nie jest to zaskakujące.

BG 2023.09.19.

Podobne wpisy