Test procesora kina domowego ARCAM AV40

Czym jest Arcam AV40?

Arcam AV40 to najnowszy high-endowy procesor AV brytyjskiego producenta audio, oferujący 16-kanałowe przetwarzanie dźwięku przestrzennego z wykorzystaniem najnowszych kodeków, a także 16-kanałową optymalizację pomieszczenia Dirac Live. Nowy procesor jest częścią podstawowej serii amplitunerów AV AVR10, średniej klasy AVR20 i AVR30. Jak można oczekiwać od linii produktów wielokanałowych, AV40 jest w stanie dekodować formaty Dolby Atmos, DTS:X, IMAX Enhanced i Auro-3D, ale obecnie nie ma opcji dekodowania formatu DTS:X Pro.
Dostępna jest również najnowsza wersja oprogramowania do korekcji akustyki pomieszczenia Dirac Live 3.0, w tym obsługa opcjonalnego dodatku Bass Management. Obsługiwane są również inne formaty wielokanałowe, takie jak Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus i Dolby Digital; a także DTS-HD Master Audio, DTS-ES 6.1 Discrete/Matrix, DTS 96/24, DTS 5.1 i DTS Virtual:X.
AV40 jest w stanie obsługiwać sygnały 4K/60p 4:4:4 z obsługą formatu HDR, w tym HDR10, Hybrid Log-Gamma (HLG), HDR10+ i Dolby Vision.

Na tylnym panelu znajduje się siedem wejść HDMI 2.0b i trzy wyjścia. Jedynym rozczarowaniem był brak wejść i funkcji HDMI 2.1, chociaż AV40 może obsługiwać eARC, więc nie jest to duży problem, ale dla nowego rynku
dla nowego produktu, brak nowoczesnych funkcji gier na HDMI 2.1 może zniechęcić wielu użytkowników do zakupu produktu.

Kluczowe cechy produktu

 • Dekodowanie Dolby Atmos, Auro-3D, IMAX Enhanced i DTS:X 9.1.6
 • 4K (UHD) HDMI2.0b z obsługą HDCP2.2
 • 7 wejść HDMI, 3 wyjścia HDMI, kompatybilność z eARC
 • Dirac Live® dla korekcji akustyki pomieszczenia Arcam
 • Audiofilski przetwornik cyfrowo-analogowy ESS 9026PRO
 • 16-kanałowe profesjonalne wyjścia XLR
 • 16-kanałowe wyjścia RCA
 • Możliwość sparowania z dowolnym wzmacniaczem mocy PA240, PA720 lub PA410
 • Sterowanie przez Ethernet, Wi-Fi, RS232 i IP
 • Kompatybilność z Google Cast / UPnP w celu uzyskania dostępu do dostawców muzyki
 • Bluetooth
 • Bezpłatna aplikacja MusicLife iOS i Android UPnP i aplikacja sterująca

Planowanie, połączeniaSprawdź amplituner Arcam AV40

Wygląd jest prosty i minimalistyczny, nie różniący się od innych wzmacniaczy Arcam. Na przednim panelu znajdują się dwa wejścia słuchawkowe jack 3,5 mm i wejście Aux oraz wysokiej jakości szczotkowane srebrne pokrętło głośności. Na dużym, czytelnym kolorowym wyświetlaczu znajdują się wszystkie pozostałe przyciski menu i sterowania, a także przycisk zasilania. Na ciemnoszarej obudowie znajdują się elementy sterujące i przyciski.
przyciski są srebrne, więc różnica między nimi jest zauważalna.
Góra i boki wzmacniacza są wykonane z litego aluminium, bez otworów wentylacyjnych (AVR -k mają otwory wentylacyjne na górze, aby umożliwić chłodzenie wzmacniaczy), a jakość wykonania jest doskonała, z drogimi i wysokiej jakości komponentami użytymi do produkcji. Połączenia znajdują się z tyłu.
Tylny panel jest logicznie rozmieszczony, z 7 wejściami HDMI 2.0b i 3 wyjściami na górze. Znajdują się tam również dwie anteny Wi-Fi i jedna Bluetooth, a także porty LAN i USB. Wzmacniacz jest również wyposażony w 6 wejść audio RCA, wyjście liniowe i wyjście strefowe, a także cztery koncentryczne cyfrowe wejścia audio, dwa optyczne cyfrowe wejścia audio i jedno optyczne cyfrowe wyjście audio. W procesorze odkryto również dwa wyjścia strefowe i port sterowania RS-232.

Wszystkie wejścia i wyjścia HDMI to HDMI 2.0b, a nie HDMI 2.1, co jest nieco dziwne w przypadku nowego procesora, który naszym zdaniem nadal będzie nowym urządzeniem w ciągu najbliższych 4-5 lat. Arcam nie obiecał żadnych aktualizacji do HDMI 2.1, więc jeśli szukasz nowszej konsoli do gier, ten procesor prawdopodobnie nie będzie najlepszym wyborem. Funkcja eARC może pomóc rozwiązać większość występujących problemów, ale nie rozwiąże problemu dla graczy.

Porty HDMI obsługują HDCP 2.2 i wideo 4K 4:4:4 60p z formatami HDR10, HLG (Hybrid Log-Gamma), HDR10+ i Dolby Vision HDR.

Dołączony duży plastikowy pilot zdalnego sterowania ma dobrze rozmieszczone przyciski i stylowy wygląd, który pasuje do zewnętrznej obudowy procesora, a także jest podświetlany do użytku w dedykowanych salach kinowych. Okazało się, że korzystanie z pilota nie zawsze było płynne, ponieważ zdarzało się, że pilot w ogóle nie działał podczas włączania procesora lub wprowadzania ustawień.
Jeśli chcesz używać telefonu komórkowego lub tabletu do sterowania AV40, możesz użyć aplikacji Arcam Control, która zapewnia dostęp do procesora i ustawień stref, lub możesz wybrać aplikację MusicLife. Ponownie, korzystanie z tych aplikacji było w większości przypadków bezproblemowe, ale od czasu do czasu pojawiało się kilka problemów, gdy nie byliśmy w stanie komunikować się lub zlokalizować procesora AV w sieci. Sterowanie i ustawienia na laptopie
lub komputera i oczywiście procesor może również korzystać z systemu menu na wyświetlaczu.

Test Arcam AV40

Testy zostały przeprowadzone w małej sali kinowej, w której właściciel zaczął już zarządzać akustyką pomieszczenia po pomiarach akustycznych przeprowadzonych przez naszą firmę. Ściany i sufit zostały pokryte głęboko pochłaniającymi dźwięk panelami membranowymi i przednimi panelami rozpraszającymi. Potrzebne będą również drewniane dyfuzory dla bardziej równomiernego dźwięku, a także kurtyny akustyczne przed oknami. Instalacja Arcam AV40 jest łatwa i nie wymaga dużego wysiłku. AV40 sparowaliśmy z
siedmiokanałowym wzmacniaczem Arcam PA720. Wzmacniacz testowaliśmy z głośnikami Klipsch Forte III i subwooferami Polk Audio PSW10.
Oprogramowanie Dirac Live jest dostarczane z mikrofonem i kablem, ale na pewno będziesz musiał pobrać plik filtra EQ dla mikrofonu z Arcama, a także możesz pobrać filtry Harmana.

Wydajność Arcama zawsze była stabilna i odpowiednia. AV40 zapewniał dokładne i imponujące odtwarzanie wszystkiego, od elektronicznej klasycznej muzyki orkiestrowej po klasyczny pop i rock. Dzięki precyzyjnemu filtrowaniu przeprowadzonemu przez Dirac, uzyskano naprawdę optymalny dźwięk. Aby uzyskać idealny dźwięk, programy korekcji akustyki pomieszczenia nie wystarczą. Akustyka pomieszczenia może mieć znaczący wpływ na brzmienie sprzętu audio i hi-fi.Ale Arcam AV40 radził sobie dobrze nie tylko na arenie muzycznej. Filmy i programy telewizyjne również brzmiały świetnie, z doskonałym dźwiękiem przestrzennym, dynamiką i szczegółowością. AV40 może stworzyć duży i ekspansywny krajobraz dźwiękowy, który wypełnia pomieszczenie. Nie doświadczyliśmy żadnych zniekształceń, słyszeliśmy potężne, ekspansywne średnie tony i intensywne basy. Zarówno jako urządzenie dwukanałowe, jak i wielokanałowe, zapewniało imponujący, dokładny, wyraźny, szczegółowy i zniuansowany produkt bez żadnych zniekształceń.

Podsumowanie

AV40 oferuje symetryczne wyjścia XLR dla wszystkich kanałów, zapewniając najwyższy poziom łączności analogowej ze wzmacniaczami mocy. Wrażenia odsłuchowe są zoptymalizowane dzięki pełnej 16-kanałowej kalibracji Dirac, sterowaniu telefonem i obsłudze AirPlay2 lub Google Chromecast. Bogaty, potężny i czysty dźwięk jest możliwy dzięki temu wzmacniaczowi.
wzmacniacz. Wypełnia on pomieszczenie i sprawdza się znakomicie na arenie muzycznej i filmowej.
To, co mi się nie podobało, to brak wejścia HDMI 2.1 i DTS:X Pro, co nie jest dużym plusem dla osób korzystających z konsoli do gier. Pilot zdalnego sterowania nie zawsze działał poprawnie, ale ma podświetlenie. Pomijając jednak te drobne niedociągnięcia, wzmacniacz Arcama powinien być idealnym zakupem dla każdego.

BG 2023.09.20.

Podobne wpisy