Testowaliśmy Studio Monitor JBL 4349!

Centrala firmy JBL znajduje się w Northridge w Kalifornii. Studio monitory JBL 4349 mają kompaktowe wymiary. Studio monitory JBL 4349 oferują czysty, wyraźny i głęboki bas. Odpowiedź na bas o częstotliwości 32 Hz jest wystarczająco niska, więc nie ma potrzeby korzystania z subwoofera.

Cechy JBL 4349JBL4349-studio-monitor-recenzja-e1638440050441

To dwudrożny monitor studyjny z refleksem basowym, który można umieścić na podstawce lub półce. Zalecana moc wzmacniacza: 25 – 200 WRMS. Pasmo przenoszenia: 32 Hz – 25 Hz, częstotliwość podziału: 1,5 kHz, czułość: 91 dB. Nominalna impedancja: 8 Ohm.

Można niezależnie dostosować części o wysokiej i ultrawysokiej częstotliwości za pomocą przełączników na przednim panelu. Głośnik niskotonowy o średnicy 300 mm zapewnia wysoki poziom wyjściowy przy niskim zniekształceniu. Cewka o średnicy 75 mm gwarantuje najwyższy poziom wyjściowy przy minimalnym zniekształceniu.

4349-głośnik-woofer
jbl-studio-monitor-wejścia

Posiada podwójne, pozłacane złącza. Głośnik niskotonowy to 300 mm membrana z wytłoczonego papieru, kosz odlewany, głośnik wysokotonowy to zastrzeżony przez JBL głośnik kompresyjny o wysokiej częstotliwości D2415K z dwoma membranami o średnicy 38 mm.

Wymiary: 736.6 mm x 444.5 mm x 317.5 mm, waga: 37,7 kg. Dostępna jest oddzielna podstawa.

Design

Głośnik dostępny jest w kolorze orzecha lub czarnym. Mają sporo wagi, więc nie są łatwe do przenoszenia. Obudowa wykonana jest z wzmocnionych płyt MDF o grubości 25 mm. Z przodu ma podwójny port refleksu. Dzięki wielkości głośnika bez problemu mieści się w nim 30 cm głośnik niskotonowy, dwa porty refleksu i głośnik wysokotonowy w formie rogu.

W środku znajdują się dwie membrany o średnicy 38 mm wykonane z polimeru Teonex. Membrana ma przekrój w kształcie litery V, co według producenta zmniejsza zniekształcenia.

Ten charakterystyczny głośnik w kształcie rogu wykonany jest z Sonoglass – kompozytu na bazie włókna szklanego – i został zaprojektowany tak, aby znacząco zwiększyć zniekształcenia typowe dla konwencjonalnych rogów.

Styl kolumny można określić jako retro, charakterystyczna niebieska tarcza i kratka od JBL od razu go identyfikują.

Testowanie

Testy przeprowadzono w średniej wielkości studiu. Monitor był testowany z wzmacniaczem NAD T758 V3. Na ścianach studia znajdowały się panele akustyczne z dyfuzorami, a w narożnikach membranowe bierne elementy basowe zapewniające odpowiednie brzmienie. Jedna ze ścian studia była ze szkła, dlatego zastosowano akustyczne zasłony, aby wyeliminować problem echa spowodowany odbiciem dźwięku. Nasze pomiary wskazują, że na suficie będzie również potrzebne kilka szerokopasmowych paneli akustycznych w celu uzyskania idealnego dźwięku.

Podczas wyboru głośnika ważne jest, gdzie i do jakiego celu chcemy ich używać. To ważne, jaki rodzaj głośnika wybierzemy do studia lub do naszego domowego kina. JBL 4349 jest dobrym wyborem w obu przypadkach.

Studio Monitor JBL 4349 oferował zaskakująco wyraźne i dynamiczne basy. Słyszeliśmy rozszerzone, czyste tony wysokie. W porównaniu z wcześniej testowanymi monitorami studio dźwięk był znacznie lepszy. Charakteryzował się szeroką sceną, precyzyjną i szczegółową produkcją. Otwarty, neutralny dźwięk był niesamowity. Jeśli musielibyśmy wskazać jakieś wady, to byłoby to lekkie rozmazanie w najniższych rejestrach, a podczas słuchania klasycznej muzyki niekiedy brakowało drobnych detali i stabilnego, czystego dźwięku.

Basy brzmiały z taką dynamiką, prędkością i mocą, że w ogóle nie czuliśmy potrzeby zakupu osobnego subwoofera. Niemniej jednak, to nie basy są największym atutem tego głośnika. Średnie i wysokie tony brzmiały czysto i szeroko, z doskonałą dynamiką.

Dla optymalnego dźwięku warto ustawić głośniki w odpowiedniej odległości od ściany, od siebie nawzajem i od miejsca słuchania. Warto postawić monitory na podstawkach, ponieważ jeśli umieścimy je na meblach, szafce czy półce, prawdopodobnie spotkamy się z problemem rezonansu.

Podsumowanie

Te kompaktowe głośniki oferują wyjątkową i niezrównaną klarowność, intensywny bas i dynamikę. Doskonale nadają się nie tylko do monitoringu studyjnego, ale także do domowych systemów dźwiękowych lub imprez muzycznych. Wybierając JBL 4349 można spodziewać się realistycznego, przestrzennego dźwięku.
Niskie tony były niesamowicie mocne, a średnie i niskie dynamiczne i wyraźne. Obudowa głośnika ma solidną, pozbawioną rezonansów konstrukcję.
Cena mogłaby być nieco bardziej przystępna.

Podobne wpisy