Test głośników podłogowych JAMO S 807

W 1966 roku, w wiosce rybackiej w Glyngøre w Danii, Preben Jacobsen zaczął budować głośniki w swoim kurniku. Dwa lata później dołączył do niego jego szwagier Julius Mortensen. Jacobsen i Mortensen są założycielami firmy JAMO. Do 1978 roku firma wyprodukowała milion głośników JAMO.

Cechy JAMO S 807głośnik krytyczny jamo-s-807

Pasmo przenoszenia. 42Hz – 26kHz (+/- 3dB), czułość: 90dB, moc: 100W / 200W, impedancja: 8 Ohm, obudowa głośnika wykonana z MDF, głośnik typu bass reflex, dźwięk Dolby Atmos, 2 aluminiowe głośniki niskotonowe z włóknami polimerowymi, wymiary: 915 x 191 x 252 mm, waga: 11,8 kg. Kompaktowe wymiary ułatwiają jego umieszczenie.

Głośnik sufitowy S-807

JAMO połączyło stylowy wygląd i wysokiej jakości dźwięk w procesie produkcji, chociaż wygląd zewnętrzny nie jest luksusowy ani premium. Obudowa głośnika wykonana jest z płyt MDF i pokryta matową folią, co jest korzystne, ponieważ odciski palców nie są widoczne. Dostępna w kolorze czarnym, białym lub orzechowym, obudowa głośnika posiada odpowiednie usztywnienie, komponenty użyte do jej produkcji są wysokiej jakości, a także zadbano o wytłumienie rezonansów wewnątrz głośnika. Dzięki wysokości wynoszącej zaledwie 92 cm, można go łatwo umieścić w pomieszczeniu o dowolnej wielkości. Podwójna łączność nie jest opcją, ale nie jest to zaskakujące w tym przedziale cenowym. To schludny, efektowny projekt, ale nie jest to najładniejszy głośnik, jaki widzieliśmy.

pies s-807

Jest wyposażony w płaskie stalowe nóżki, które zapewniają idealne sprzężenie, chociaż wyglądają raczej przemysłowo. Jako głośnik stereo radzi sobie bardzo dobrze, ale jeśli podłączysz do niego moduł Dolby Atmos (S 8 ATM), może on również działać jako system kina domowego. Duży, owalny port refleksyjny znajduje się z przodu głośnika, dzięki czemu odległość od ściany nie wpływa na przenoszenie basów. Głośniki wyposażone są w maskownice z tkaniny magnetycznej, które są dość szorstkie i proste w wyglądzie. Z pewnością spełniają swoje zadanie, do którego zostały stworzone. Głośniki nie kierują dźwięku w stronę miejsca odsłuchu, lecz w górę, dlatego należy zachować ostrożność podczas ich ustawiania. Jeśli ściany i sufity nie zostaną odpowiednio zaizolowane akustycznie, odbicia od dużego, płaskiego sufitu o twardej powierzchni mogą pogorszyć jakość dźwięku. Warto więc zaopatrzyć się w panele akustyczne, które wyeliminują wady akustyczne, takie jak pogłos. Panele przednie z dyfuzorem są doskonałym sposobem na osiągnięcie tego celu, a także stanowią bardzo atrakcyjny element wystroju wnętrza.

Dźwięk

Przetestowaliśmy parę głośników Jamo S 807 w sali kinowej o powierzchni około 18 metrów kwadratowych, w połączeniu ze wzmacniaczem Denon AVR-S750. Akustyka pomieszczenia nie była idealna, chociaż twarda, wyłożona kafelkami podłoga będzie również wymagać zainstalowania dywanów akustycznych, aby zapewnić dobry dźwięk. Słuchaliśmy również różnych stylów muzycznych i oglądaliśmy filmy, aby przetestować S 807 we wszystkich obszarach.

W konfiguracji 5.0 głośniki te sprawdzą się przede wszystkim w pomieszczeniach nie większych niż około 25 metrów kwadratowych, ponieważ w większym pomieszczeniu zakres basów i głębia będą mocno ograniczone, niezależnie od tego, jakiej mocy amplituner AV zostanie z nimi sparowany. Para głośników S807 dobrze radziła sobie również z tworzeniem dźwięku stereo i efektów przestrzennych.

Nawet przy wysokim poziomie głośności, głośniki grały bez zniekształceń, dzięki solidnemu i wytrzymałemu usztywnieniu. Doświadczyliśmy dynamicznego i realistycznego dźwięku, z wysokimi i średnimi tonami brzmiącymi najlepiej, basom trochę brakowało mocy, choć dynamika była w porządku. Wysokie tony były czasami nieprecyzyjne, a trójwymiarowość mogłaby być bardziej szczegółowa. W naszym teście muzycznym instrumenty były nieco rozmyte, a partie wokalne były subtelne (być może zbyt subtelne). Słabe niskie tony były najbardziej zauważalne podczas oglądania filmu, gdy oglądaliśmy scenę z eksplozjami i zderzeniami. Jeśli lubisz trzęsące ścianami, naprawdę mocne basy, do pary głośników Jamo S 807 zalecany jest subwoofer.

Nasza opinia

Ten dwudrożny głośnik podłogowy typu bass reflex jest dostępny w przystępnej cenie, ale niestety niska cena oznacza również gorszą jakość dźwięku. Konstrukcja głośników jest estetyczna, z odpowiednim usztywnieniem, ale nadal daleko im stylem do droższych głośników klasy premium. Jego rozmiar pozwala na umieszczenie go w mniejszych pomieszczeniach i jest zalecany do pomieszczeń nie większych niż 25 metrów kwadratowych. Dynamika i dźwięk przestrzenny, dzięki modułowi Dolby Atmos, były w porządku, ale wysokie tony były czasami nieprecyzyjne. Niskie tony były bardzo słabe i nie byliśmy zadowoleni z poziomu szczegółowości. Podsumowując, Jamo S 807 nie jest naszym ulubionym głośnikiem i chociaż cena jest rozsądna, nie polecilibyśmy tego modelu tym, którzy chcą doskonałego dźwięku i naprawdę głębokiego basu.

BG 2023.09.21.

Podobne wpisy