Wypróbowaliśmy amplituner stereo Yamaha R-S700!

Yamaha została założona na początku 1900 roku przez Torakusu Yamaha. Od tego czasu gama jej produktów stale rosła, a marka stała się bardzo popularna wśród entuzjastów audio i hi-fi.

Specyfikacja amplitunera stereo Yamaha R-S700:

  • Dwukanałowy amplituner
  • Moc: 100 W RMS x 2, 20 Hz – 20 kHz
  • Złącza audio: 5 analogowych wejść RCA, 2 analogowe wyjścia RCA, 2 analogowe wyjścia RCA
  • Złącza wideo: 1 wejście kompozytowe, 1 wyjście kompozytowe
  • Inne złącza: wyzwalacz 12V, IR (2 wejścia, 1 wyjście), gniazdo słuchawkowe (6,3 mm), stacja dokująca do iPoda, gniazdo SIRIUS Jack
  • Wymiary: 435 x 151 x 387 mm
  • Waga: 11,2 kg

Konstrukcja i funkcjeYamaha R-S700 odbiera test

Amplituner-wzmacniacz stereo Yamaha R-S700 charakteryzuje się estetycznym wzornictwem z aluminiowym panelem przednim. Funkcja Pure Direct zapewnia najkrótszą ścieżkę sygnału od wejścia do głośników. Posiada również bezstopniową funkcję Loudness dla optymalnego dźwięku.

Obudowa amplitunera-wzmacniacza została zaprojektowana tak, aby była całkowicie odizolowana od hałasu otoczenia, a jej wytrzymała konstrukcja zmniejsza również wibracje. Jest on również wyposażony w tuner AM/FM i umożliwia dostrojenie 40 ulubionych stacji. Wejście gramofonowe umożliwia słuchanie klasycznych płyt. Wraz z dwiema parami gniazd głośnikowych, wszystkie gniazda są pozłacane.

Zewnętrznie wygląda jak standardowy czarny amplituner stereo. Jednak po bliższym przyjrzeniu się, jego prostota przypomina mi stare stereofoniczne wzmacniacze zintegrowane.

Sporym zaskoczeniem podczas testu był dla nas brak cyfrowego wejścia audio do podłączenia CD. Jedynym sposobem na podłączenie odtwarzacza CD jest użycie analogowych kabli stereo RCA.

Na uwagę zasługują dwie funkcje, jedna to CD Direct Amp, a druga to Pure Direct. Tryb Pure Direct kieruje sygnały bezpośrednio do wzmacniacza, pomijając przetwarzanie. Tryb CD Direct Amp tworzy zbalansowany sygnał ze źródła wejściowego i wysyła go bezpośrednio do wzmacniacza.

Inne cechy wzmacniacza obejmują niezwykle wysoki współczynnik tłumienia wynoszący 240 oraz gniazda pre/main. Gniazda umożliwiają użytkownikowi podłączenie zewnętrznego procesora i używanie R-S700 tylko jako wzmacniacza lub podłączenie zewnętrznego wzmacniacza i używanie R-S700 tylko jako przedwzmacniacza/procesora.

Skrz YR-S700 Volt

Jeśli chodzi o współczynnik tłumienia sekcji wzmacniacza, instrukcja obsługi określa współczynnik tłumienia 240 przy 1 kHz i 8 omach. Według producenta jest to w rzeczywistości “liniowy współczynnik tłumienia”. Dlaczego liniowy? Współczynnik tłumienia to stosunek impedancji wejściowej głośnika do impedancji wewnętrznej wzmacniacza. Dla danej impedancji głośnika (powiedzmy 8 Ohm), im niższa impedancja wzmacniacza, tym wyższy współczynnik tłumienia. Jednak impedancja wejściowa głośnika zmienia się w zakresie słyszalnego spektrum, więc głośniki mają “nominalną” impedancję. Współczynnik tłumienia może więc zmieniać się w obrębie słyszalnego spektrum. “Liniowy” współczynnik tłumienia oznacza, że współczynnik tłumienia jest stały w zakresie 20-20 000 Hz lub nigdy nie spada poniżej określonej wartości. W rzeczywistości R-S700 ma współczynnik tłumienia “240 lub więcej”.

Telecomando YR-S700

R-S700 jest dostarczany z dwoma pilotami zdalnego sterowania, po jednym dla każdej strefy. Pilot zdalnego sterowania dla strefy 2 jest znacznie mniejszy i działa na podczerwień. Dodatkowy pilot nie jest niezbędny, ponieważ główny pilot może sterować każdą strefą. Sam główny pilot jest wystarczający, ale nie wybitny. Przyciski są małe, konstrukcja nie jest ergonomiczna, a żaden z przycisków nie ma podświetlenia ani lampki nocnej. Przyciski i tekst są tak małe, że trudno je odczytać bez bezpośredniego oświetlenia. Pilot zdalnego sterowania ma rozsądny zasięg, a przyciski, choć małe, działają dobrze.

R-S700 to mocny amplituner, biorąc pod uwagę, że jest to tylko urządzenie stereo. Komponenty w R-S700 są rozmieszczone symetrycznie. Yamaha twierdzi, że ta symetryczna konstrukcja umożliwia “dokładną reprodukcję pola dźwiękowego”. Część “ToP-ART” w “ART” odnosi się do konstrukcji obudowy Yamahy, która, jak twierdzą, eliminuje wpływ zewnętrznych wibracji.

Konfiguracja amplitunera stereo Yamaha R-S700

Konfiguracja przebiegła błyskawicznie. Podłączyłem głośniki Klipsch Forte III i odtwarzacz Blu-ray Sony BDP-S6700 (który był teraz używany jako odtwarzacz CD) za pośrednictwem połączeń analogowych.

W modelu R-S700 zastosowano oddzielne wzmacniacze dla sekcji wysokotonowej/średniotonowej i subwoofera w głośnikach dwudrożnych. R-S700 posiada również wyjście subwoofera. Nie ma zarządzania basami, więc jeśli zdecydujesz się użyć subwoofera, będziesz potrzebował wbudowanego regulowanego filtra dolnoprzepustowego. W przypadku głośników głównych filtr przepustowy byłby przydatny, ale mniej konieczny.

R-S700 posiada również funkcję oszczędzania energii, którą można włączyć lub wyłączyć. Jest to w zasadzie wyłącznik czasowy z trzema opcjami: 4, 8 i 12 godzin. Jeśli funkcja oszczędzania energii jest włączona, odbiornik wyłączy się, jeśli będzie nieaktywny przez ustawiony czas.

Test

Wzmacniacz stereo testowaliśmy w pełnowymiarowym pokoju muzyczno-kinowym. Pomieszczenie było kwadratowe, z szerokopasmowymi panelami akustycznymi i drewnianymi dyfuzorami kostkowymi na ścianach, zapewniającymi zrównoważony i czysty dźwięk. Aby zredukować hałas zewnętrzny i poprawić akustykę pomieszczenia, przed oknem i drzwiami umieszczono zasłony akustyczne. Mimo że dźwięk można poprawić poprzez regulację wzmacniaczy, zarządzanie akustyką pomieszczenia jest niezbędne do uzyskania doskonałej jakości dźwięku.

Radio FM brzmiało całkiem dobrze. Następnie przyszła kolej na słuchanie płyt CD. Wypróbowano kilka stylów muzycznych. Muzyka była niezafałszowana i odpowiednio neutralna. Po włączeniu trybu CD Direct Amp doświadczyliśmy lepszego dźwięku. R-S700 generował dźwięki z dużą mocą i dynamiką. Nie było zauważalnych zniekształceń ani szumów, nawet podczas słuchania z dużą głośnością.

Cue

Ten amplituner stereo jest dokładny, dynamiczny, czysty i przyjemnie neutralnie brzmiący. Jest również przystępny cenowo w porównaniu do innych amplitunerów dwukanałowych, a jednocześnie zapewnia uczciwą i mocną wydajność. Nie było słychać zniekształceń nawet przy wyższych poziomach głośności. Jeśli chcesz mieć dobrze brzmiący, potężny amplituner i nie chcesz zadłużać się na wystrój swojego pokoju muzycznego lub sali kinowej, Yamaha R-S700 może być najlepszym wyborem dla Ciebie.

BG 2023.09.21.

Podobne wpisy