Test głośnika Harman Kardon Citation 100

Harman Kardon Citation 100 to inteligentny głośnik o optymalnej jakości dźwięku i kompaktowych rozmiarach (wymiary: 27,5 x 17,2 x 16,3 cm, waga 2,7 kg). Jest niezwykle łatwy w użyciu, prosty w obsłudze i zapewnia szczegółowy, wyrafinowany dźwięk. Dostęp do ponad 300 serwisów muzycznych i streamingu w wysokiej rozdzielczości przez Chromecast. Dzięki Asystentowi Google można również sterować głosem.

Firma Harman Kardon już wcześniej produkowała znakomite i nowatorsko wyglądające głośniki, w tym przezroczyste SoundSticks, ale wraz z erą inteligentnych głośników producent dostosowuje się do nowych wymagań.

Harman Kardon Citation 100Harman Kardon Cytat 100 Recenzja głośników

Najnowszy model firmy, Harman Kardon Citation 100, charakteryzuje się minimalistycznym, czystym wzornictwem. Oprócz dostarczania naszej ulubionej muzyki bez wysiłku i bez trudności przy dużej głośności, bas jest niezwykle mocny i wyraźny, chociaż czasami wydawał się nieco niezrównoważony.

Dostępne od

Citation 100 nie odbiegają zbytnio od standardowego wzornictwa. Jego maskownice z tkaniny z domieszką wełny są nieco ciemniejsze niż w produktach innych marek, ale istnieje wiele podobieństw stylistycznych między nim a Google Home Max, w tym diody LED pod przednią tkaniną, które wskazują, że wbudowany Asystent Google czeka na nasze instrukcje.

Citation jest mniejszy niż Home Max, a jego kształt jest bliższy Sonos One. Rozmiar i tak ma tu mniejsze znaczenie, gdyż Harman Kardon Citation 100 nie jest głośnikiem przenośnym. Cały głośnik pokryty jest wysokiej jakości materiałem, który jest nie tylko estetyczny, ale także przyjemny w dotyku. Logo marki Harman Kardon jest ładnie umieszczone na środku dolnej części głośnika, co jest zarówno eleganckie, jak i subtelne.

Cytat-100-poniżej

W dolnej części głośnika znajduje się kabel zasilający, a także szczelina, dzięki której kabel nie przeszkadza w umieszczeniu głośnika na płaskiej powierzchni. W przedniej środkowej części głośnika świecą się 4 diody LED wskazujące głośność i aktywację Asystenta Google.

Przyciski dotykowe znajdują się na górze głośnika. Sterowanie dotykowe mogłoby być nieco bardziej czułe. Zwiększanie i zmniejszanie głośności może być wyzwaniem, ponieważ elementy sterujące czasami nie wyczuwają prawidłowo dotyku. Nie jest to jednak taki problem, ponieważ głośnikiem można sterować głosowo za pomocą Asystenta Google. Sterowanie dotykowe nie jest więc tak naprawdę konieczne.

Cechy

Citation nie posiada wejścia aux ani portu USB. Jest to słaby punkt urządzenia. Nie jest to jednak tylko głośnik z asystentem cyfrowym. Posiada również funkcję Bluetooth do przesyłania strumieniowego do aplikacji, które nie obsługują Google Cast.

Głośnik w całości współpracuje z bezprzewodowym systemem Google Home. Konfiguracja odbywa się również za pośrednictwem aplikacji Google Home, która obsługuje również usługi multiroom. Można go również podłączyć do innych głośników Google Home.

Asystent Google, korzystając z systemu mikrofonów, słucha głosu użytkownika. Nie jest jednak jasne, ile jest mikrofonów – w przypadku inteligentnych głośników zwykle jest ich 6, ale tutaj pokazano tylko dwa. Opis Harman Kardon nie mówi, czy za maskownicą ukryte są dodatkowe mikrofony.

Citation 100 wykrywa dźwięk przy normalnym poziomie głośności, a mikrofony są wystarczająco czułe, aby zdalnie rozmawiać z urządzeniem.

Dźwięk

Przetestowaliśmy głośnik w małym pomieszczeniu. Ponieważ wcześniej przeprowadziliśmy pomiar akustyczny online na życzenie klienta, przeprowadziliśmy również obróbkę akustyczną w pomieszczeniu. Akustyka pomieszczenia okazała się zadowalająca, a panele dźwiękochłonne na ścianach i wykładzina Soft Melody na podłodze skutecznie wyeliminowały problem echa. Oprócz pochłaniania dźwięku, bardzo ważne jest zainstalowanie dyfuzorów na ścianach, aby uniknąć błędu nadmiernego tłumienia. W stosunkowo niewielkim pomieszczeniu, kilka dyfuzorów Art zapewniło idealną dyspersję dźwięku.

Harman Kardon Citation 100 posiada 20 mm głośnik wysokotonowy i 10 cm głośnik niskotonowy. Jego główną siłą napędową jest duży pasywny radiator umieszczony z tyłu obudowy głośnika.

Bas jest cechą charakterystyczną Citation 100. Niskie częstotliwości są niezwykle mocne, a najniższe tony są absolutnie idealne dla kompaktowego głośnika. Ten głośnik może wytworzyć szczegółowy, pełny dźwięk, chociaż czasami stwierdzaliśmy, że basy są nieco niezrównoważone. W niektórych fragmentach muzyki bas był zbyt mocny, co było dla nas dość rozpraszające. Średnie tony były bogate, a wysokie czyste, a muskularne niskie tony tylko czasami je przytłaczały.

Citation 100 jest pewny siebie przy wysokich poziomach głośności, znacznie bardziej niż Sonos One. Ekscytujący, intensywny bas sprawia, że Harman Kardon jest idealnym głośnikiem plażowym. Byłoby jednak miło mieć możliwość kontrolowania wyraźnego basu Citation w razie potrzeby, oferując bardziej zrównoważoną alternatywę, w której bas nie jest stałym celem.

Łatwość użytkowania

Jedną z zalet urządzeń z Asystentem Google jest łatwość konfiguracji, a Harman Kardon Citation 100 nie jest wyjątkiem. Wszystko, co musisz zrobić, to podłączyć głośnik, pobrać aplikację Google Home i skonfigurować nowe urządzenie w aplikacji.

Korzystając z aplikacji Google Home, można łatwo skonfigurować głośnik za pośrednictwem połączenia Wi-Fi. Po podłączeniu do Wi-Fi głośnik pojawia się na pasku narzędzi aplikacji Google Home i można za jego pomocą wykonywać wszystkie działania Google. Oczywiście obejmuje to pogodę, muzykę, wiadomości i prawie wszystko inne, co Google ma do zaoferowania.

Ocena

Bas głośnika jest zbyt mocny, aby można go było uznać za zrównoważony, ale poza tym jest to inteligentny głośnik z gustownym dźwiękiem i wystarczającym zasięgiem, aby wypełnić większość pomieszczeń. Zewnętrzna konstrukcja jest nowoczesna i czysta, naprawdę przyciągająca wzrok, wykonana z wysokiej jakości komponentów. Kompaktowy rozmiar ułatwia jego umieszczenie. Nie posiada jednak wejść aux i USB. Cena Citation 100 jest dość wysoka, więc może to nie być model dla każdego.

BG 2023.09.21.

Podobne wpisy