Testowaliśmy odbiornik AV Marantz SR6015!

Krótka recenzja:

Dolby Atmos®, technologia wirtualizacji Dolby Atmos Height, DTS: X® i DTS Virtual: X ™ oraz IMAX®
Dziewięć kanałów z dwoma niezależnymi wyjściami na subwoofer
Możliwość użycia jako procesor 11,2 kanałowy po odłączeniu wbudowanych wzmacniaczy
Technologia eARC i HDMI 2.1 dla nieskompresowanych dźwięków z inteligentnych telewizorów oraz przetwarzania wideo w rozdzielczości 4K lub 8K na siedmiu portach HDMI
Korekcja pomieszczenia Audyssey MultEQ XT32
Szybka i łatwa konfiguracja za pomocą menu na ekranie

Prezentujemy odbiornik AV Marantz SR6015!Marantz-SR6015 otrzymuje test

Marantz należy do firmy Sound United, która jest również właścicielem marek takich jak Denon, Polk Audio, Classe, Definitive Technology i inne. Każda z tych marek zachowała swój unikalny styl i technologię. Marantz zawsze stawiał na jakość dźwięku najwyższej jakości. Wszystkie ich produkty przechodzą staranną projektowanie i produkcję, które są nadzorowane przez doświadczonych inżynierów. Zarówno linia AV, jak i SR obejmuje moduł HDAM (Hyper Dynamic Amplifier Module), który działa z większą pojemnością i odróżnia produkty Marantza od konkurencji. W zasadzie jest to układ dyskretny z krótkimi ścieżkami sygnałowymi. Działa jako rodzaj wzmacniacza operacyjnego. W modelu SR6015, który oferuje oddzielne wzmacniacze o dużym prądzie na każdy kanał, każdy kanał zapewnia moc 110 watów (8 ohm, 20Hz-20kHz, THD: 0,08%, przy sterowaniu dwoma kanałami). Solidne i masywne wewnętrzne komponenty zapewniają stabilność przy użyciu głośników o niskim oporze. SR6015 wykorzystuje także przetworniki D/A 32 bitów AKM AK4458.

SR6015 posiada dziewięć wzmacniaczy z modułami HDAM, z mocą 110 watów na kanał i dwoma kanałami. Ma siedem wejść HDMI i trzy wyjścia. Jedno z nich to dedykowany port obsługujący wideo 8K przy 60Hz i 4K przy 120Hz. Obsługuje także Dolby Vision, HLG, HDR10, 21:9, 3D i wersje kolorystyczne BT.2020 oraz najnowszą ochronę kopii HDCP 2.3 na wszystkich wejściach HDMI.

Marantz PM7000N inside

Procesor wideo tego modelu jest w stanie przetwarzać sygnały wideo do rozdzielczości natywnej nawet 8K, a także obsługuje eARC w standardzie HDMI, co umożliwia przesyłanie dźwięku w formatach takich jak Dolby Atmos i DTS: X z telewizora o inteligentnym dźwięku do głośników kina domowego. SR6015 jest wyposażony w najnowszą technologię Bluetooth, a także umożliwia połączenie poprzez Airplay 2, LAN lub Wi-Fi. Dzięki HEOS można przesyłać dźwięk do innych urządzeń kompatybilnych z HEOS w całym domu. SR6015 można także używać jako przedwzmacniacza i połączyć z zewnętrznym wzmacniaczem.

Specyfikacje amplitunera AV Marantz SR6015

  • 9.2 kanałowy (z dwoma niezależnymi wyjściami na subwoofer), konfigurowalny do 11.2 kanałów z dwoma wyjściami przedwzmacniacza
  • 9 kanałowy wzmacniacz dyskretny, 110 W na kanał (8 ohm, 20Hz-20kHz, 0,08% THD przy sterowaniu dwoma kanałami)
  • Dolby Atmos, Dolby Atmos Height Virtualization, Dolby TrueHD, Dolby Surround, DTS: X, DTS Virtual: X, DTS HD Master, DTS Neural: X, wielokanałowy stereo, IMAX Enhanced, Auro 3D
  • Audyssey MultEQ XT32, dynamiczna głośność, dynamiczne EQ7 wejść HDMI (1 wejście HDMI z przodu) z pełnym wsparciem HDCP 2.3, 3 wyjścia HDMI, eARC
  • Przekazywanie w pełnej rozdzielczości 8K / 60Hz i 4K / 120 Hz, rozdzielczość kolorów 4: 4: 4, HDR10, HLG, BT.2020 i Dolby Vision
  • Wbudowany system audio wielopokojowy HEOS, sterowanie głosowe i strumieniowanie muzyki cyfrowej.
sr6015 wejścia wyjścia

Wejścia i wyjścia:

– 5 wejść liniowych stereo RCA, 1 wejście gramofonowe (MM), 2 wejścia optyczne, 2 wejścia koaksjalne, 1 wejście USB, 11.2 wielokanałowe (2 wyjścia na subwoofer), 2 wielostrefowe, 3 kompozytowe, 2 komponentowe, 1 komponentowe, 2 kompozytowe

Wygląd

Marantz przykłada dużą wagę do designu. SR6015 ma minimalistyczną przednią stronę z symetrycznymi, okrągłymi przyciskami do regulacji głośności i źródeł dźwięku po lewej i prawej stronie. Wyświetlacz centralny wyświetla tylko niezbędne informacje. Przycisk INFO na pilocie wyświetla dodatkowe informacje, takie jak przetwarzanie dźwięku i szczegóły ustawień na ekranie telewizora lub projektora, które można modyfikować podczas oglądania. W przeciwieństwie do większości innych odbiorników, na wyświetlaczu pojawiają się tylko najważniejsze informacje, co sprawia, że jest bardzo czytelny.

Na przedniej stronie znajdziemy gniazda słuchawkowe i mikrofon Audyssey ukryte za klapką, przyciski sterowania strefą, tryby dźwięku, USB i wejścia komponentowe A/V. Jednak dzięki pilocie można kontrolować wszystko, więc często nie trzeba podnosić pokrywy.

Na tylnej stronie znajduje się 11 terminali do podłączania urządzeń, a także siedem wejść HDMI i trzy wyjścia HDMI, w tym jedno dedykowane 8K, obsługujące przesyłanie w pełnej rozdzielczości 8K/60Hz i 4K/120Hz, próbkowanie kolorów 4:4:4, Dolby Vision, HLG, HDR10, 21:9, 3D i BT.2020. Odbiornik sam rozpoznaje urządzenia wejściowe i nadaje im automatycznie odpowiednie nazwy, ale można to także edytować według własnych preferencji.

Jedyną wadą pilota SR6015 jest brak podświetlenia, co jest dużym minusem, ponieważ często korzystamy z niego wieczorem lub w pełnym zaciemnieniu podczas oglądania kina domowego.

Testowanie

Testy wzmacniacza przeprowadziliśmy w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu, podłączając go do kolumn głośnikowych Definitive Technology D15. Pomieszczenie miało stosunkowo dobre właściwości akustyczne, z membranami akustycznymi na ścianach, pułapkami basowymi w rogach i akustycznymi zasłonami przed oknami, zapewniającymi optymalny dźwięk i pełne zaciemnienie. Jednak aby osiągnąć doskonałe brzmienie, nadal trzeba zamontować diffuzory na suficie. Na początek przetestowaliśmy Marantz AV Receiver w dziedzinie muzyki, odsłuchując nowy utwór Eda Sheerana “Bad Habits”.

Muzyka wypełniła pomieszczenie i wspaniale je zalała. Dynamika, wierność dźwięku i szczegółowość były znakomite.

Podczas oglądania filmów również przetestowaliśmy odbiornik. Obejrzeliśmy film akcji “Wysokie napięcie” z Chrisem Hemsworthem w roli głównej. Receiver zapewnił doskonały efekt dźwiękowy, dynamikę i wyjątkową szczegółowość. Po korekcji Audyssey niskie tony stały się potężne i głębokie.

NASZA OPINIA

Dzięki doskonałej jakości dźwięku, szybkiej i łatwej konfiguracji, systemowi korekcyjnemu Audyssey MultEQ XT32 oraz zdolności do przetwarzania wideo 4K i 8K, ten wzmacniacz jest prawdziwą okazją. To, że można go używać jako przedwzmacniacza, to wisienka na torcie. Marantz SR6015 posiada większość funkcji flagowego modelu SR8015, ale jest dostępny w niższej cenie i z nieco mniejszą mocą. Niestety pilocie brakuje podświetlenia. To doskonały wybór zarówno dla miłośników filmów, jak i muzyki.

BG 2023.09.21.

Podobne wpisy