Sony SACS9 Subwoofer Review

Chociaż niekoniecznie oferuje najwyższą moc, to Sony SACS9 ma wiele świetnych funkcji, począwszy od fantastycznej jakości dźwięku, aż po prosty proces strojenia. Pomimo że zewnętrzny design nie jest zbyt rewolucyjny, jego prostota i kompaktowy rozmiar pozwalają łatwo zintegrować go z systemem kina domowego.

Bardzo przystępna cena Sony SACS9 oferuje mocne osiągi zarówno podczas oglądania filmów, jak i słuchania muzyki. Posiada również szeroki zakres częstotliwości i doskonałej jakości niskie tony.

Wydajność

Subwoofer Sony-SACS9

Wzmacniacz ma moc 115 W, częstotliwość od 28 do 200 Hz oraz membranę głośnika stożkowego, co pozwala uzyskać potężne basy, które są zarówno czyste, jak i ostre, z minimalnym poziomem rezonansu. Konstrukcja bas-refleksowa, która eliminuje niepożądane hałasy, zapewnia lepsze odwzorowanie dźwięku, co pozwala usłyszeć bardzo potężne i głębokie dźwięki, pomimo że subwoofer nie jest najmocniejszy.

Dzięki głośnikom Mica Reinforced Cellular (MRC) możemy oczekiwać znacznie lepszej jakości dźwięku, z głębszymi basami. Wszelkie formy niepożądanych zakłóceń są akustycznie tłumione, a także tłumią drgania w obudowie, co zapewnia znacznie czystszy i cichszy dźwięk przy użyciu aktywnego subwoofera.

Sony SACS9 oferuje również dodatkowe funkcje, które uczyniają go znacznie bardziej przyjaznym dla użytkownika subwooferem do systemu kina domowego. Po pierwsze, możemy regulować dolny punkt częstotliwości za pomocą regulowanego filtru dolnoprzepustowego, dostosowując zakres częstotliwości od 50 Hz do 200 Hz. Istnieje również przełącznik fazy i funkcja automatycznego oszczędzania energii, która przechodzi subwoofer w tryb gotowości, gdy nie wykrywa sygnału audio. Oczywiście subwoofer posiada również pokrętło głośności.

Pod względem rozmiaru i wagi Sony SACS9 jest znacznie lżejszy (11,5 kg) niż SVS SB-4000 i znacznie bardziej kompaktowy. Ułatwia to umieszczenie go w pomieszczeniu bez zajmowania dużo miejsca. Sony SACS9 posiada standardowe tylne porty, które obejmują standardowe wejście RCA, wyjścia głośnikowe, przełączniki fazy i oszczędzania energii, porty tylne oraz pokrętło głośności i częstotliwości dolnoprzepustowej.

Na pierwszy rzut oka subwoofer wydaje się być po prostu czarnym pudłem z odpinaną kratką, której górna krawędź jest lekko nachylona. Po zdjęciu kratki widoczny jest granatowy stożek głośnika, na tylnym panelu znajdują się wejścia i wyjścia, wejście RCA, przełączniki fazy i oszczędzania energii, porty tylne oraz pokrętła głośności i częstotliwości dolnoprzepustowej.

Napęd jest wykonany z tkaniny o splocie, w odróżnieniu od zwykłego papieru lub materiału używanego w innych głośnikach niskotonowych. Dzięki temu nie ma potrzeby martwienia się o zużycie lub jakiekolwiek uszkodzenia w miarę upływu czasu. Jeśli jednak dojdzie do jakiejkolwiek usterki, wystarczy zdjąć gładką osłonę z piankowego winylu. Wygląd subwoofera staje się znacznie atrakcyjniejszy po zdjęciu osłony. Po jej zdjęciu ukazuje się wspaniały granatowy głośnik.

Standardowe, czarne wykończenie, w połączeniu z fornirem z litego drewna, zapewnia jakość dźwięku, która nie ulega pogorszeniu w wyniku zmiany temperatury lub wilgotności. Choć może nie produkować najpotężniejszych basów wśród subwooferów, a jego wygląd nie jest tak estetyczny jak niektórych innych modeli, Sony SACS9 z pewnością jest warty swojej ceny w dostępnym przedziale cenowym. Świetnie nadaje się do systemów kina domowego, choć pod względem mocy nie jest najlepszy i nie jest w stanie wypełnić całego pomieszczenia dźwiękiem.

Inne cechy Sony SACS9

SACS9 brzmi fantastycznie, dostarczając głębokie basy, pełen dynamizmu i czuły dźwięk. Słuchanie muzyki i oglądanie filmów było przyjemnością. Przede wszystkim zalecamy go do małych i średnich pomieszczeń, gdzie w porównaniu z subwooferami o zbliżonym zakresie cenowym wyróżnia się jakością dźwięku. Ogólnie rzecz biorąc, Sony SA-CS9 przedefiniowuje pojęcie “wartości za cenę” i z pewnością jest najlepszym subwooferem, jaki można dostać w tej cenie.

Aktywny subwoofer o średnicy 250 mm zapewnia potężne niskie tony. Tłoczeniowy membranowy głośnik może poruszać większą masę powietrza, generując wysokiej jakości głębokie rezonanse. Wzmocnione strukturą plastra miodu, membranowe głośniki tłoczeniowe pozostają sztywne, zapewniając klarowny dźwięk nawet przy dużych poziomach głośności.

Podczas produkcji subwoofera Sony używa tylko komponentów najwyższej jakości. Wysoko wydajny transformator zapewnia stabilne zasilanie, a dzięki solidnemu układowi i dużemu radiatorowi zmiany temperatury w wyniku wahania napięcia nie wpływają na działanie urządzenia.

Doskonała jakość dźwięku

Podczas projektowania i instalowania głośników oraz systemów audio najważniejszą kwestią jest osiągnięcie doskonałej jakości dźwięku. Dlatego pierwszym krokiem powinna być odpowiednia akustyka pomieszczeń. Nawet jeśli zakupimy najlepsze głośniki i wzmacniacze, źle akustykowane pomieszczenie spowoduje, że dźwięk będzie zniekształcony, echa będą przeszkadzały, a ogólna jakość dźwięku ucierpi. Gładkie, puste ściany, sufity, okna i podłogi generują stojące fale dźwiękowe, co prowadzi do pogorszenia akustyki. Zbyt dużo basów, echa, wzmocnienia i tłumienia sprawiają, że nie możemy w pełni cieszyć się naszą ulubioną muzyką i filmami. Najlepszym rozwiązaniem dla problemów akustycznych są panele akustyczne. Sony SACS9 testowaliśmy w mniejszym pomieszczeniu. Im mniejsza przestrzeń, tym więcej problemów z akustyką. Testy przeprowadziliśmy w 15-metrowym kwadratowym pomieszczeniu w piwnicy domu rodzinne, gdzie odpowiednią jakość dźwięku zapewniały akustyczne panele na ścianach i 3D panele akustyczne na podłodze. Subwoofer SACS9 sparowaliśmy z amplitunerem kina domowego Pioneer AVR-VSX-934 i głośnikami Focal Aria 906. Zarówno podczas oglądania filmów, jak i słuchania muzyki, byliśmy zadowoleni z wydajności Sony SACS9. Odczuliśmy odpowiednią dynamikę, czułość i klarowność dźwięku. Nie udało się wypełnić całkowicie przestrzeni dźwiękiem, ale taki kompromis jest akceptowalny.

Podsumowując

Ten kompaktowy aktywny subwoofer jest dostępny w niesamowicie przystępnej cenie. Pomimo niewielkich rozmiarów zapewnia zadziwiająco potężne osiągi, generując czyste i mocne basy. Nie zajmuje dużo miejsca i jest łatwy do przenoszenia dzięki niewielkiej wadze. Wygląd zewnętrzny nie jest niczym nadzwyczajnym, a nawet nieco zbyt prosty. Jednak wykonany jest z wysokiej jakości komponentów, a obudowa została zoptymalizowana w celu minimalizacji rezonansów. Jeśli jednak potrzebujesz poważniejszych i potężniejszych basów, warto zwrócić uwagę na subwoofery z wyższej półki cenowej.

BG 2023.09.21.

Podobne wpisy