Prueba del altavoz Apple HomePodAltavoces Apple HomePod

Przyciągający wzornictwem inteligentny głośnik Apple HomePod to jedna z najważniejszych nowości firmy Apple w ostatnich latach. Służy do słuchania muzyki poprzez usługę Apple Music lub do sterowania różnymi urządzeniami za pomocą aplikacji Apple Home.

Zaprojektowany do użytku w połączeniu z innymi produktami Apple, takimi jak iPhone i urządzenia Mac, HomePod współpracuje z Apple Music. Głośnik dostępny jest w dwóch kolorach: białym i szarym.

Recepcja HomePod była dość mieszana. Z jednej strony chwalono jego design i jakość dźwięku w porównaniu do innych głośników, ale krytykowano brak wsparcia dla firm trzecich oraz wysoką cenę w porównaniu do innych inteligentnych głośników. Zauważono również, że silikonowa podstawa na spodzie urządzenia może czasem uszkodzić drewniane powierzchnie.

Główne cechy głośnika Apple HomePod:

Doskonała jakość dźwięku zapewniana jest przez wydajny procesor, a wygodne odtwarzanie muzyki jest możliwe dzięki usłudze Apple Music. Za pośrednictwem inteligentnego asystenta Siri można również sterować innymi elementami inteligentnego domu. Dostępna jest obsługa Wi-Fi 802.11ac z funkcją MIMO, a HomePod jest kompatybilny z technologią Apple AirPlay 2.

Jakość dźwięku

Bezprzewodowy głośnik Apple HomePod ma prosty, ale praktyczny wygląd. Jednak najważniejsza jest jakość dźwięku. Główny przetwornik basowy jest wspierany przez siedem przetworników wysokotonowych, które logicznie umieszczono na okrągłej powierzchni, zapewniając wysoką jakość dźwięku. Ponadto każdy przetwornik w Apple HomePod ma własny wzmacniacz.

Czystą jakość dźwięku zapewniają sześć mikrofonów, które pomiarują położenie głośnika w pomieszczeniu i dostosowują dźwięk w konsekwencji. Wszystko to dzięki wydajnemu procesorowi Apple A8.

Bezprzewodowy głośnik Apple HomePod komunikuje się z otoczeniem za pomocą inteligentnego asystenta Siri. Nie tylko umożliwia odtwarzanie muzyki, ale także dzieli się bieżącymi wiadomościami, prognozami pogody, kursami walut i wiele więcej. Dzięki integracji z HomeKit można także sterować urządzeniami domowymi.

Inne cechy HomePod

HomePod o wysokości 172 mm i średnicy 142 mm jest jednym z głośników, który działa tylko za pomocą jednego przewodu, nie posiada ani wejścia optycznego, ani gniazda słuchawkowego, które można znaleźć w konkurencyjnych modelach. Brak również obsługi Bluetooth, ale ma wbudowane Bluetooth 5.0, co oznacza, że ​​muzykę można przesyłać do głośnika tylko z urządzeń Apple. Obudowa urządzenia ma cylindryczny kształt i jest pokryta tkaniną. Na górze znajduje się panel dotykowy, który umożliwia regulację głośności, wyłączanie lub wybieranie muzyki oraz aktywowanie Siri.

Na górze znajduje się procesor A8, który obsługuje funkcję “Hej Siri”. Poniżej umieszczono przetwornik niskotonowy. Na dolnej części urządzenia znajdują się 6 mikrofonów i 7 głośników wysoko-średniotonowych. Głośnik wykorzystuje zaawansowaną technologię do wykrywania otoczenia i dostosowywania dźwięku do przestrzeni, a układ A8 odpowiada za generowanie dźwięku i tłumienie echa.

Procesor A8 jest w stanie reagować praktycznie natychmiast na zmiany w falach dźwiękowych na podstawie emisji i odbicia dźwięków, co pozwala uzyskać doskonałą jakość dźwięku w dowolnym punkcie pomieszczenia.

HomePod można umieścić w dowolnym miejscu i automatycznie dostosuje ustawienia, aby zapewnić jak najlepszą jakość dźwięku. Nie spodziewajmy się jednak szerokiego obrazu dźwięku – głośnik oferuje żywe i czyste brzmienie, które wypełnia przestrzeń w sposób równomierny, dzięki czemu muzykę słychać w każdym punkcie. Siri nadal nas słyszy, nawet jeśli jesteśmy daleko lub słuchamy muzyki na głośno.

Ustawienia HomePod

HomePod nie można skonfigurować ani używać bez urządzenia z systemem iOS. Oznacza to, że potrzebujemy iPhone’a lub iPada z systemem iOS 11.2.5 lub nowszym, aby głośnik mógł połączyć się z lokalną siecią Wi-Fi.

Siri

Asystent Siri nie jest zbyt inteligentny, nawet w porównaniu do iPhone’a. Jeśli chodzi o sterowanie muzyką lub urządzeniami HomeKit, nie ma problemu.

HomeKit

Dzięki użyciu HomePod możemy kontrolować urządzenia HomeKit, ale ta funkcja ma swoje ograniczenia. Na przykład nie można tworzyć niestandardowych rutyn ani scen, tak jak na przykład w przypadku Amazon Echo.

Jakość dźwięku

Aby głośniki dobrze brzmiały, konieczna jest poprawa akustyki pomieszczeń. Testowanie HomePod odbywało się w niewielkim pomieszczeniu, w którym jakość dźwięku nie była jeszcze idealna. Na ścianach umieszczono kilka paneli akustycznych z podwójnymi membranami, ale do osiągnięcia idealnej akustyki potrzebne będą również difuzory. Difuzory należy umieścić w miejscach odbicia dźwięku, aby równomiernie rozprzestrzeniły dźwięki w przestrzeni. Jeśli skupimy się tylko na pochłanianiu dźwięku, możemy zbyt stłumić pomieszczenie, co spowoduje nieprzyjemne brzmienie.

W porównaniu z innymi głośnikami o podobnej cenie i kategorii, jakość dźwięku HomePod jest znacznie lepsza. Jeśli chodzi o obraz dźwięku wypełniający pomieszczenie, głośnik bije konkurencję. Zakres tonów wysokich jest doskonały, dźwięki niskie są intensywne i mocne. Dźwięk jest wierny i czysty. Jakość dźwięku jest zaskakująco bogata w szczegóły, a każdy instrument jest dobrze oddzielony.

Niestety HomePod ma również swoje wady. Jedną z nich jest dość mały rozmiar, który stanowi duży problem z punktu widzenia jakości dźwięku. Brak gniazda słuchawkowego, wejścia optycznego i Bluetooth jest również dużym brakiem, ponieważ nie można go podłączyć do telewizora lub gramofonu. To poważne ograniczenie.

Głośnik wydaje się znacznie cięższy niż wydaje się na pierwszy rzut oka, ponieważ jest wyposażony w wiele głośników. Mamy tu do czynienia z jednym przetwornikiem niskotonowym i 7 przetwornikami wysoko-średniotonowymi, z własnymi wzmacniaczami dla każdego z nich oraz 6 mikrofonami.

Jak już wcześniej wspomniano, HomePod może pozostawić białe ślady na droższych powierzchniach drewnianych, na których go umieścimy. Nie jest obojętne, gdzie umieścimy głośnik, ponieważ wibracje związane z niskimi dźwiękami mogą uszkodzić drewniane blaty pod spodem. Najlepszym rozwiązaniem może być umieszczenie go na ścianie, co pozwoli cieszyć się szerokim polem dźwięku. Czasami dźwięk może wydawać się trochę głośny, ale nadal oferuje najlepszą jakość dźwięku w porównaniu do innych głośników. Amazon Echo czy Sonos One są znacznie łatwiejsze w integracji i konfiguracji, ale ich jakość dźwięku pozostawia wiele do życzenia.

Podsumowanie

Wśród inteligentnych głośników ten głośnik wyróżnia się pod względem jakości dźwięku. Mieliśmy okazję doświadczyć niesamowitego bogactwa detali, potężnych basów i czystego, żywego dźwięku wysokich tonów. Pięknie wypełnia przestrzeń w pomieszczeniu. Niestety Apple ograniczyło jego możliwości i działa wyłącznie w połączeniu z urządzeniem iOS. Nie można go połączyć z telewizorem ani odtwarzaczem muzyki. Również jakość dźwięku stereo nie była wystarczająca, co było rozczarowaniem w przypadku HomePod. Doświadczyliśmy opóźnienia między dźwiękiem z dwóch głośników, co skutkowało koniecznością wielokrotnego ponownego uruchamiania urządzenia.

BG 2023.09.21.

Podobne wpisy