Wypróbowaliśmy monitor studyjny Mackie CR3!

Amerykańska firma audio i hi-fi Mackie powstała w 1988 roku w Seattle. Model CR3 to jeden z niedrogich monitorów studyjnych.

Szybki przegląd Mackie C3:Test ekranu Mackie-CR3-Studio

Niestety, ten stojący głośnik studyjny ma także swoje wady, z których jednym z najważniejszych może być jakość produkcji, która może nieco ustępować bardziej zaawansowanym, droższym monitorom studyjnym. Jakość dźwięku nie jest zła, ale w porównaniu z głośnikami innych marek nie jest najlepsza. Brak tu wystarczającej ilości basów.

Inne informacje:

Głośnik studyjny C3 zapewnia profesjonalne wrażenia dźwiękowe, zwłaszcza w małych studiach. Głośniki oferują bardzo szeroki zakres częstotliwości. Zakres częstotliwości wynosi od 80 Hz do 20 kHz. Jest to idealny zakres częstotliwości do zapewnienia optymalnego doświadczenia dźwiękowego. Głośniki znajdują się z przodu głośników, a dwa porty wejściowe umieszczono na przednim panelu, co ułatwia podłączanie głośników do słuchawek lub innych urządzeń. Regulator głośności na przednim panelu działa również jako przycisk włączania. Świecący pierścień zasilający jest używany do wskazywania aktualnego stanu zasilania głośnika.

System głośników CR3 może również działać jako system multimedialny i może być podłączany do systemów multimedialnych i smartfonów. Są one również doskonałe do oglądania filmów i grania.

Kryteria wyboru monitorów studyjnych

Monitory studyjne odgrywają ważną rolę w nagrywaniu i przetwarzaniu dźwięku. Dlatego warto dokładnie rozważyć, jakie monitory studyjne kupić. Niektóre monitory studyjne składają się z dwóch głośników, podczas gdy inne mają tylko jeden głośnik. Jeśli planujesz używać ich w studiu, to dwa głośniki są znacznie bardziej korzystne. Warto również zwrócić uwagę na rodzaje i ilość dostępnych wejść w głośnikach. Istnieją monitory studyjne, które oferują bardziej uniwersalne rozwiązania, co poszerza możliwości przesyłania plików dźwiękowych na głośniki. Ważne jest również, gdzie znajdują się porty głośników. Jeśli wszystkie porty znajdują się z tyłu monitora, może to być niewygodne w użytkowaniu. Wejścia umieszczone z przodu są doskonałe do podłączania smartfonów i słuchawek.

Zwróć uwagę także na zakres częstotliwości oferowany przez monitory studyjne w celu uzyskania precyzji i dynamiki. Oczywiście jakość wykonania ma znaczenie. Wyższa jakość wykonania oznacza, że monitory będą działać dłużej.

Testy

Mackie CR3 według producenta oferuje doskonałą jakość dźwięku o neutralnym charakterze w przystępnej cenie. Kompaktowy głośnik o średnicy 3 cali to dobry wybór dla małego studia lub osób, które nie potrzebują ogromnej głośności i wstrząsających basów. Ten monitor studyjny jest idealny zarówno dla początkujących, jak i profesjonalistów.

W trakcie naszych testów wypróbowaliśmy głośniki Mackie CR3 w bardzo małym studio. Akustyka w studiu została dopracowana bardzo dobrze i można powiedzieć, że jest niemal doskonała. Im mniejsze pomieszczenie, tym więcej problemów akustycznych można napotkać, jeśli nie zainwestujemy w materiały pochłaniające dźwięk i panele dyfuzyjne. W przypadku tego studia wszystko zostało dopracowane, więc nie ma już echa, basy nie dominują i dzięki dyfuzyjnym panelom QRD uniknięto problemów z dźwiękiem wynikłych z nadmiernego tłumienia.

Jakość dźwięku

Szafka C3

Średnie i wysokie tony były klarowne i żywe, ale niestety brakowało basów. Jest to zrozumiałe, biorąc pod uwagę rozmiar monitora. Jeśli ktoś zależy na niskich częstotliwościach, warto rozważyć zakup subwoofera.

Zapewnienie dobrej, równomiernej i neutralnej jakości dźwięku jest kluczowe dla monitorów studyjnych. Głośniki CR3 w stosunku do swojej wielkości osiągnęły zaskakująco wysoką głośność. Czystość dźwięku była dobra na wszystkich poziomach głośności, choć audiofile mogą czuć się nieco rozczarowani.

Projekt

Wygląd zewnętrzny Mackie CR3 jest akceptowalny, ale nie może konkurować z niektórymi droższymi monitorami. Są solidne i oferują przyzwoitą wydajność, ale wykonanie pozostawia wiele do życzenia, ale w tej cenie nie można oczekiwać więcej. Warto jednak zwrócić uwagę, że te monitory prawdopodobnie nie posłużą nam przez długie dziesięciolecia…

Pudełko CR3 jest pokryte matowym winylowym wykończeniem, a zielony kolor wokół głośnika i subwoofera nadaje mu przyjemny, żywy wygląd. Pokrętło głośności świeci się ciągle, ale na szczęście nie za jasno, więc nie przeszkadza w nocy.

Specyfikacje

3-calowy subwoofer jest doskonały do użytku w małych studiach lub na bliskich odległościach. Zakres częstotliwości wynosi od 80 Hz do 20 kHz (-3 dB), co oznacza, że oferują one szeroki zakres częstotliwości dla czystego dźwięku. Osiągają dość głośny dźwięk, szczególnie biorąc pod uwagę ich rozmiar. Wszystkie niezbędne kable są dołączone do głośników. Obudowa głośnika jest wykonana z MDF-u i waży nieco ponad 3,5 kg.

Opcje strojenia

Głośniki Mackie CR3-X nie posiadają opcji strojenia. Każdą zmianę profilu dźwięku trzeba kontrolować za pomocą oprogramowania audio.

Opcje podłączenia

Badanie okólnikowe C3.

Przód oferuje wejście na słuchawki i wejście AUX. Szybkie podłączanie smartfona do przedniego panelu jest wygodne.

Tył oferuje zarówno wyważone, jak i nie wyważone opcje podłączenia. Znajdują się tutaj również przełączniki lewo-prawo. (Niestety, na podstawie doświadczeń użytkowników, te dwa przełączniki często ulegają awarii.) Pozwalają one ustawić, czy główny głośnik ma być po lewej czy prawej stronie, co daje maksymalną elastyczność w kwestii ustawienia.

Ocena

Nie można zaprzeczyć, że te głośniki charakteryzują się całkiem przyzwoitym brzmieniem i są wyposażone w kilka inteligentnych funkcji. Trudno znaleźć inne monitory studyjne w tej cenie, które oferują tyle, ile głośniki Mackie CR3.

Kompaktowe rozmiary pozwalają na łatwe umieszczenie ich nawet w małych pomieszczeniach. W niewielkim pomieszczeniu nie ma potrzeby stosowania ogromnych głośników, aby wypełnić przestrzeń dźwiękiem. Jeśli jednak mamy do czynienia ze studiem o większym rozmiarze, lepiej zainwestować w większe monitory studyjne. Dźwięk z małych monitorów może szybko zginąć w dużej przestrzeni. Jeśli zależy nam na tym, aby wypełnić pomieszczenie przyzwoitą głośnością, lepiej wybrać większy monitor. Małe monitory szybko ulegną uszkodzeniu, jeśli przez dłuższy czas słuchamy przy maksymalnej głośności. Przy konfigurowaniu systemu dźwiękowego należy również pamiętać, że większość monitorów studyjnych jest przeznaczona do słuchania na bliskim terenie (zazwyczaj w odległości do metra). To nie oznacza, że monitor studyjny nie może generować znacznej głośności w celu wypełnienia większej przestrzeni. Jeśli jednak szukasz głośniejszego i lepszej jakości dźwięku, jedną z najlepszych alternatyw może być monitor studyjny KRK Rokit 5 G4.

Niestety, w zakresie niskich częstotliwości C3 monitor studyjny nie wyróżnia się, dlatego jeśli zależy nam na mocnych basach, warto rozważyć zakup subwoofera.

BG 2023.09.21.

Podobne wpisy