NAD T758 V3 Test Wzmacniacza Kina Domowego

Wcześniej przetestowaliśmy wzmacniacz kina domowego marki NAD i byliśmy ciekawi, czy model T758 V3 naprawdę oferuje tak imponujący dźwięk przestrzenny, jak twierdzi producent.

Krótka recenzja

Istnieje możliwość przyszłych aktualizacji, posiada program korekcji pomieszczenia Dirac oraz funkcję audio BluOS, dzięki której można strumieniować dźwięk. Dzięki zewnętrznym wzmacniaczom może obsługiwać dźwięk Atmos 7.1.4, ponieważ urządzenie jest wyposażone w 7 oddzielnych końcówek mocy.

Niestety jednak na urządzeniu znajdują się tylko trzy wejścia HDMI, brak funkcji DTS: X, a obsługa Diraca jest bardziej skomplikowana niż w przypadku większości systemów EQ do automatycznego dostosowywania pomieszczenia.

NAD T758 V3Receptor NAD-T758-Vz

Największą zaletą tego modelu jest możliwość przeprowadzania aktualizacji dzięki modularności, dzięki czemu nie trzeba martwić się, że urządzenie stanie się przestarzałe w miarę upływu czasu. Za pomocą systemu korekcji pomieszczenia możemy doskonalić jakość dźwięku, dostosowując ją do warunków pomieszczenia. Programy korekcji pomieszczenia są szczególnie przydatne, gdy w danym pomieszczeniu zadbało się o idealną akustykę. Do akustyki potrzebne są specjalne panele dźwiękochłonne i dyfuzyjne. Ważne jest, aby niskie dźwięki nie dominowały i nie powodowały problemów z dźwiękiem odbitym. Jeśli akustyka pomieszczenia jest odpowiednia, za pomocą programów korekcji pomieszczenia można jeszcze bardziej udoskonalać jakość dźwięku, a akustyka będzie doskonała, dzięki czemu będziemy mogli swobodnie cieszyć się ulubionym filmem lub muzyką.

Podczas produkcji modelu T758 V3 połączono moduły wideo VM130 i audio AM230, co umożliwia obsługę wideo Ultra HD i dźwięku Dolby Atmos. Urządzenie jest wyposażone w port USB oraz łączność Wi-Fi i Bluetooth. W przypadku wzmacniacza V3 producent zdecydował się zastąpić wcześniej używane korekcyjne oprogramowanie Audyssey (które było stosunkowo łatwe w obsłudze) nieco dziwnym programem korekcji pomieszczenia Dirac Live LE. Ten program korekcyjny wydaje się znacznie bardziej skomplikowany niż program Audyssey. Wzmacniacz V3 został ograniczony do trzech wejść HDMI (plus jedno wyjście kompatybilne z ARC) oraz dwóch cyfrowych wejść audio. Trzy wejścia HDMI wystarczą do podłączenia dekodera TV, odtwarzacza Blu-ray, a nawet odtwarzacza wideo strumieniowego (np. Roku, Apple TV itp.), jak również konsoli do gier. Brakuje starych wejść wideo kompozytowych, ale nie jest to duży problem. Istnieje również możliwość sterowania drugą strefą, a wzmacniacz jest zdolny do obsługi dźwięku stereo i wielokanałowego. W zestawie znajduje się wyjście 12V trigger oraz gniazda RS-232C i pilota podczerwieni.

Dzięki funkcji BluOS możemy korzystać z radia internetowego TuneIn, co oznacza, że tuner FM został pominięty.

Przystępna cena, doskonała jakość

NAD, brytyjsko-kanadyjska marka audio, zdobyła swoją sławę dzięki legendarnemu wzmacniaczowi zintegrowanemu 3020. NAD jest częścią grupy Lenbrook Group, która oferuje produkty audio, takie jak głośniki PSB i odtwarzacze audio strumieniowe Bluesound.

Mando to odległość T758-V3

Wzmacniacz T758 V3 został wyprodukowany w klasycznym stylu NAD, z gładką przednią ścianką i minimalistycznymi przyciskami na przednim panelu. Poza pokrętłem regulacji głośności i przyciskiem nawigacyjnym, dostępne są tylko przyciski źródła w górę/dół i trybu odsłuchu. Przyciski są bardzo małe, ale można nimi również sterować za pomocą pilota zdalnego sterowania lub nowej aplikacji sterującej. Pilot zdalnego sterowania ma prosty wygląd i logiczne rozmieszczenie przycisków.

Moc znamionowa wynosi 2 x 110 watów, NAD jest jednym z niewielu producentów, którzy podają specyfikacje oparte na każdym kanale. Jest odpowiedni dla systemu 5.1.4, ale można go rozszerzyć do maksymalnej konfiguracji 7.1.4, dodając dodatkowe dwa zewnętrzne kanały zasilania.

Moduł VM130/AM230 zawiera wszystkie wymienione wyżej połączenia wideo i audio oraz złącze USB. Dzięki technologii Modular Design Construction (MDC) układy elektroniczne związane z różnymi funkcjami są zamontowane na wymiennych modułach, co oznacza, że nie trzeba wymieniać całego wzmacniacza podczas aktualizacji – wystarczy wymienić moduł.

Przezputowanie Ultra HD wynosi maksymalnie 60 klatek na sekundę, z próbkowaniem kolorów 4:4:4 (inaczej mówiąc, brak kompresji kolorów) i funkcją optymalizacji obrazu HDR10.

Dirac Live

Dirac Live jest zdolny do całkowitej korekcji impulsowej, ale ogranicza korekcję częstotliwościową do częstotliwości poniżej 500 herców. To właśnie obszar niskich tonów ma największy wpływ na jakość dźwięku w większości pomieszczeń.

Większość odbiorników jest wyposażona w automatyczne ustawienia i programy korekcji pomieszczenia. Dirac działa inaczej, więc użytkownik musi ręcznie wprowadzić ustawienia głośników, a następnie przyporządkować kanały wzmacniacza do głośników wysokości lub tylnej. Jest to nieco nietypowe. Jeśli nie zostaną poprawnie skonfigurowane obie opcje, może to spowodować, że oprogramowanie Dirac nie wykryje głośników wysokości ani tylnych, co może prowadzić do błędów.

Uruchomienie Dirac nie było tak proste, jak w przypadku większości odbiorników AV. Moduł VM130 na tylnej stronie należy podłączyć do gniazda USB urządzenia. Wzmacniacz mikrofonu USB można również podłączyć bezpośrednio do komputera, choć może być konieczne wyłączenie zapory ogniowej i oprogramowania antywirusowego, aby program Dirac rozpoznał odbiornik. Ponadto odbiornik i komputer muszą być w tej samej sieci lokalnej. Możemy zapisać maksymalnie trzy wersje ustawień w oprogramowaniu i wybrać je w interfejsie odbiornika.

Dźwięk

Podczas testowania wzmacniacz został połączony z kolumnami podłogowymi Dali Rubicon 6, subwooferem JL Audio Gotham G213 V2 oraz odtwarzaczem Blu-Ray Panasonic DP-UB9000.

Po dokonaniu korekcji na miejscu i dostosowaniu ustawień, otrzymaliśmy rozsądnie neutralny dźwięk bez istotnych błędów. W przypadku Dirac najbardziej zauważalna różnica dotyczyła poprawy niskich tonów. Zbalansowanie częstotliwości w pomieszczeniu było akceptowalne, choć nie bezbłędne, a kolumny głośnikowe prezentowały się wystarczająco neutralnie. Korekcja impulsów była delikatniejsza, co w przypadku korekcji pomieszczenia jest korzyścią.

Test rozpoczęliśmy filmem fantasy “Mała Syrenka” z 2018 roku, a następnie wybraliśmy ekscytujący serial kryminalny “Mindhunter” dostępny na platformie Netflix. Wzmacniacz dostarczył żywe, czyste i przestronne dźwięki. Dialogi były szczegółowe i zrozumiałe. Uzyskaliśmy przestrzenny i rozbudowany obraz dźwiękowy. Bas był intensywny i pełny, zapewniając naturalne, dynamiczne i zrównoważone brzmienie.

Następnie przetestowaliśmy utwór “Bed” Joela Corry’ego i Davida Guetty. Podczas testu muzycznego doświadczyliśmy mocnego i energetycznego brzmienia. Wysokie częstotliwości były żywe i czyste, a średnie i niskie tony były idealne.

Aplikacja Bluesound była łatwa do zainstalowania, obsługuje 16 obsługiwanych usług streamingowych, choć brakuje w niej usługi Pandora, ale Radio Paradise stanowiło odpowiednią alternatywę.

Specyfikacje

Moc wyjściowa: 110 W (8 ohm, 2 kanały aktywne); 60 W (8 ohm, wszystkie kanały aktywne), korekcja pomieszczenia: Dirac Live LE, przetwarzanie wideo: przesyłanie Ultra HD 4K, HDR10, 4:4:4, 60 klatek/sekundę, wymiary: 17,13 x 6,81 x 15,81 cala, waga: 15,4 kg, wejścia wideo: 3 x HDMI 2.0a, wejścia audio: 2 x cyfrowe koaksjalne, 1 x cyfrowe optyczne (3, 1 z przodu), analogowe stereo RCA (4, 1 z przodu), analogowe 7.1 kanałów (1), Ethernet (1), USB (1), wyjścia wideo: HDMI 2.0a (1), wyjścia audio: stereo analogowe (1), przedwzmacniacz 11.1 kanałów (1), wyjście słuchawkowe, RS-232 (1), wyjście 12 V trigger (1), złącza IR (1 wejście, 2 wyjścia).

PODSUMOWANIE

Ten wzmacniacz kina domowego rzeczywiście dostarcza to, co obiecuje producent. Możemy spodziewać się doskonałego dźwięku przestrzennego, czystego i potężnego dźwięku oraz klarownego i szczegółowego wykonania, wybierając ten sprzęt. Konfiguracja korekcji pomieszczenia w programie Direc Live jest nieco uciążliwa, ponieważ konieczne jest ręczne podanie danych o głośnikach i cezurach pomieszczenia, aby program działał poprawnie. Wygląd zewnętrzny jest typowy dla wzornictwa NAD, więc nie ma w tym żadnych niespodzianek. Za przystępną cenę otrzymujemy wysoką jakość dźwięku.

BG 2023.09.21

Podobne wpisy