Przetestowaliśmy monitor studyjny Mackie CR8-XBT!

Głośniki Mackie CR8-XBT zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnej elastyczności i przypadną do gustu jak największej liczbie użytkowników. Mackie CR8-XBT mogą być używane jako monitor multimedialny do komputera stacjonarnego, gier i produkcji muzycznej, co oznacza, że głośniki z serii Mackie CR-X mogą pełnić funkcję głównego lub dodatkowego monitora studyjnego.

Istotnym kompromisem dla przystępnej ceny CR8-XBT jest to, że jeden głośnik jest aktywny, a drugi pasywny. Przełącznik (z tyłu głośnika) pozwala wybrać, który z nich jest aktywnym monitorem. Drugi głośnik jest pasywny i musi być podłączony do dostarczonego przewodu głośnikowego (przydatne również do podłączenia głośników obok komputera).

KonstrukcjaMackie-CR8-XBT-monitor-da-studio-test

Głośniki tylne CR8-XBT

Wszystkie monitory z serii CR mają podobną konstrukcję i funkcje oraz są oferowane w bardzo konkurencyjnych cenach. Wszystkie modele wykonane są z obudowy MDF pokrytej czarną folią i mierzą 37,6 x 34,6 x 25,1 cm. Oba głośniki ważą łącznie 16 kg, choć głośnik aktywny jest nieco cięższy ze względu na zastosowaną elektronikę. Głośniki charakteryzują się dobrą jakością i solidną konstrukcją. Wszystkie głośniki z serii Mackie CR-X mają zielony pierścień wokół krawędzi, a logo Mackie jest również obecne. Z tyłu aktywnego głośnika znajduje się przełącznik zasilania, dzięki czemu można go pozostawić w trybie “ciągłego czuwania”, a z przodu aktywnego monitora znajduje się obrotowy przełącznik zasilania / regulacja głośności. Z przodu aktywnego głośnika znajduje się również wbudowane gniazdo słuchawkowe 1/8, którym można sterować za pomocą regulatora głośności. Pasmo przenoszenia wynosi od 40 Hz do 20 kHz. Maksymalny poziom ciśnienia akustycznego wynosi 108 dB.

Mackie CR8-XBT jest dobrze zbudowany, ale nie dorównuje niektórym droższym monitorom, ale w tej cenie nie można oczekiwać wiele więcej.

Na początku trochę wątpiliśmy, że można dostać dobrej jakości monitor studyjny za tak niską cenę, ale byliśmy mile zaskoczeni tym, jak dobrze CR8-XBT brzmiał z każdym źródłem dźwięku, z którym go wypróbowaliśmy. Ponieważ głośniki CR8-XBT nie mają przełączników pasma przenoszenia, spodziewaliśmy się przesadnego basu (głośniki są również dostarczane z pakietem akcesoriów, który zawiera kable RCA i piankowe podkładki, które oddzielają głośniki od powierzchni, na której są umieszczone i kierują dźwięk nieco w górę). CR8-XBT to głośniki tylne, więc należy to wziąć pod uwagę przy ich ustawianiu, ponieważ wpłynie to znacząco na dźwięk.

Testowanie Mackie CR8-XBT

Monitory testowaliśmy w małym studiu. Akustyka studia była optymalna, z panelami dźwiękochłonnymi i dyfuzorami na ścianach i suficie, aby zapewnić idealny dźwięk. W przypadku studiów jeszcze ważniejsze jest wyeliminowanie echa, fal stojących i problemów spowodowanych nadmiernym basem, bez wpadania w pułapkę nadmiernego tłumienia. Niezależnie od tego, czy budujemy profesjonalne, czy domowe studio, pierwszym i najważniejszym krokiem zawsze powinna być obróbka akustyczna! Na szczęście, dzięki dźwiękochłonnym membranom skórzanym i dyfuzorom Pyramid udało się uzyskać nieskazitelną akustykę. Wcześniej ściany były pokryte piankowymi panelami ściennymi, ale wyniki były dalekie od zadowalających, więc właściciel studia zdecydował się zastąpić poprzednie panele produktami wykonanymi z najwyższej jakości materiałów Perfect Acoustic (drewno, bawełna akustyczna, jedwab akustyczny… itp.). Zmiana była natychmiastowa i oczywista.

Wszystkie materiały dźwiękowe, których słuchaliśmy z Mackie CR8-XBT zawsze brzmiały czysto, nigdy nie były przesadzone i dokładnie odwzorowane. Dźwięk wydobywający się z głośników był bardziej zbliżony do wysokiej klasy głośników stereo niż neutralnych monitorów studyjnych, ale nadal pozostawał wystarczająco neutralny, aby można go było wykorzystać w niektórych profesjonalnych zastosowaniach. Ogólne pasmo przenoszenia Mackie CR8-XBT było absolutnie idealne. Uzyskaliśmy mocny bas, średnica była wyraźna i zdefiniowana, a szczyty były mocno obecne, ale niezbyt ostre. Podczas oglądania filmów para głośników spisywała się całkiem dobrze, chociaż górne średnie i wysokie tony były nieco przytłaczające. Średnica była czasami niezrównoważona.

Niezwykle pozytywnym doświadczeniem było to, że podczas pracy głośników nie było prawie żadnego hałasu. Prawdopodobnie można to przypisać wzmocnieniu klasy AB, ponieważ nowoczesne wzmacniacze cyfrowe często mają wyższy poziom szumów.

Łączność Bluetooth jest dostępna we wszystkich modelach z tej serii, co jest korzystne, ponieważ pozwala na umieszczenie głośników w dowolnym miejscu w obszarze odsłuchu bez konieczności zajmowania się kablami głośnikowymi. Było to znacznie bardziej wyzwalające niż początkowo sądziliśmy. Możemy przenieść głośniki w dowolne miejsce w pokoju, monitorować źródła mono lub stereo. Możemy umieścić głośnik lub głośniki w łazience lub na korytarzu. Ta elastyczność sprawia, że Mackie CR8 -at -XBT jest szczególnie przydatny, gdy chcesz posłuchać materiału stworzonego w studiu w innym pomieszczeniu – co daje jeszcze dokładniejszy obraz dźwięku. Słyszeliśmy na przykład oczywiste różnice w zakresie częstotliwości. Dzięki połączeniu bezprzewodowemu utwory brzmiały mniej ostro na wysokich tonach, ale średnie były w porządku. Niskie tony straciły nieco na mocy, ale nadal pozostały mocne. Czasami wydawało się, że monitor nie radzi sobie tak dobrze z bardzo neutralną i precyzyjną rozdzielczością źródła dźwięku.

Dzięki głośnikom multimedialnym Mackie CR8-XBT otrzymujesz monitor studyjny lub multimedialny z tyloma opcjami łączności, ile prawdopodobnie będziesz potrzebować, a jedynym brakującym ogniwem jest zbalansowane wejście XLR. CR8-XBT jest również dostarczany z kartą do bezpłatnego pobrania wtyczek ProTools First i Musician Collection.

Cue

Ten głośnik zapewnia wysokiej jakości, stosunkowo neutralny, zrównoważony dźwięk w przystępnej cenie. Jego kompaktowy rozmiar sprawia, że jest to dobry wybór do małego studia lub dla tych, którzy nie potrzebują szalonej głośności. Nie oznacza to jednak, że głośność nie jest wystarczająca. Jest wystarczająco głośny jak na swój rozmiar. Łączność Bluetooth pozwala na umieszczenie monitorów praktycznie w dowolnym miejscu. Ma atrakcyjny wygląd zewnętrzny, ale wykończenie nie jest najwyższej jakości.

Podobne wpisy