Recenzja wzmacniacza do kina domowego Sony STR-DN1080

Wzmacniacz Sony STR-DN1080 charakteryzuje się fantastycznym dźwiękiem, uderzeniem i dynamiką. Doświadczyliśmy niesamowitej szczegółowości, naturalności i trójwymiarowości.

Konstrukcja

STR-DN1080 ma dość masywną i dobrze zbudowaną czarną obudowę. Na przednim panelu znajduje się garść klawiszy skrótów, płynnie działające pokrętła głośności i wejść oraz uproszczony wyświetlacz, który można odczytać na pierwszy rzut oka. To łatwy w obsłudze wzmacniacz. Jedną z głównych różnic w stosunku do poprzedniego modelu pod względem wyglądu jest rozmiar, którego nie można zauważyć, chyba że umieści się amplituner obok jego poprzednika. 1080 jest nieco mniejszy niż 1070.

Podczas gdy amplitunery Sony w ciągu ostatniej dekady charakteryzowały się wyglądem przypominającym buldoga, nowsze modele są nieco mniej uderzające. Konstrukcja STR-DN1080 jest dość blokowa – szorstka, prostokątna.

Lekki, plastikowy pilot jest łatwy w obsłudze dzięki logicznie rozmieszczonym przyciskom. Niestety pilot nie posiada podświetlenia, co w przypadku amplitunera kina domowego jest sporą wadą. Sony zastosowało w produkcji tego wzmacniacza wysokiej jakości komponenty i zaawansowane technologie. Transformator mocy o dużej pojemności i wewnętrzne okablowanie pokryte próżnią zapewniają potężne basy.

Sony STR-DN 1080 Inne funkcjePrzetestuj Sony-STR-DN1080

Moc 165 W, waga 9,7 kg, wymiary 430 x 156 x 331 mm.

Może nie tylko odtwarzać dźwięk Dolby Atmos do konfiguracji głośników 5.1.2, ale także obsługuje nowszy format DTS:X. HDMI 2.1 nie jest obsługiwane, ale wszystkie sześć wejść HDMI na tylnym panelu jest zgodnych z HDCP 2.2, obsługując pełne odtwarzanie treści 4K HDR. Warto zauważyć, że wejście “Video 1” jest jedynym, które nie obsługuje pełnej specyfikacji podpróbkowania 4:4:4 – wszystkie inne wejścia HDMI to robią. Dostępne są dwa wyjścia HDMI, kilka standardowych wejść, pojedyncze wejście optyczne i koncentryczne oraz port USB do ładowania smartfona.

STR-DN1080-Internet

Wzmacniacz może odtwarzać pliki do 24 bitów/192 kHz we wszystkich popularnych formatach, a także może odtwarzać natywne podwójne pliki DSD przez HDMI i USB. W rzeczywistości dwa wejścia HDMI (BD/DVD i CD/SACD) są zoptymalizowane pod kątem najlepszej jakości dźwięku.

Phantom Surround Back pozwala symulować konfigurację siedmiu głośników za pomocą zaledwie pięciu głośników. S-Force PRO Front Surround z 2 głośnikami może stworzyć wirtualne pole dźwięku przestrzennego, co jest doskonałym wyborem dla mniejszych pomieszczeń. Wykorzystuje modulację gęstości impulsów DSD jako technikę kodowania do przechowywania dźwięku, umożliwiając uzyskanie naturalnego, analogowego dźwięku, z dodatkową korzyścią w postaci szerokiego zakresu dynamiki i pasma przenoszenia przekraczającego 100 kHz. STR-DN1070 obsługuje natywne odtwarzanie DSD (Direct Stream Digital).

Dostępne są również najpopularniejsze usługi strumieniowe – Bluetooth, AirPlay, Chromecast i Spotify Connect są wbudowane w STR-DN1080. Certyfikat DLNA wzmacniacza oznacza możliwość odtwarzania plików muzycznych wysokiej rozdzielczości z dowolnego urządzenia NAS lub laptopa w tej samej sieci. Nie należy też zapominać o systemach multiroom: wzmacniacz można połączyć z innymi kompatybilnymi produktami Sony za pomocą aplikacji Music Center (dawniej SongPal).

Można też sterować nim głosowo za pośrednictwem inteligentnego głośnika Google Home. Za pomocą aplikacji Google Home można ustawić wzmacniacz jako domyślny system odtwarzania muzyki.

System kalibracji Sony STR-DN1080 DCAC EX wykorzystuje dość nietypowo wyglądający plastikowy mikrofon stereo. Większość systemów automatycznego strojenia amplitunerów wykorzystuje mikrofon monofoniczny, więc mieliśmy nadzieję, że wyniki strojenia STR-DN1080 będą lepsze niż przeciętne.

W ramach automatycznego dostrajania STR-DN1080 można wybrać jeden z czterech typów kalibracji.

Test

Sam system korekcji akustyki pomieszczenia nie jest w stanie zapewnić idealnego dźwięku. Pełna ręczna regulacja zazwyczaj zajmuje mniej czasu w przypadku korzystania z systemu kalibracji, niż skorygowanie błędów w automatycznej regulacji. Bardzo ważne jest, aby ściany, okna i podłogi w kinie domowym lub pokoju muzycznym były pokryte panelami akustycznymi. Miejscem testów była sala kinowa o prawidłowej akustyce, w której na ścianach zainstalowano panele dźwiękochłonne i dyfuzory z podwójnej skórzanej membrany, a przed oknami zamontowano kurtyny akustyczne. Podłogę wyłożono grubym, pikowanym dywanem akustycznym.

Wzmacniacz został przetestowany podczas słuchania muzyki i oglądania filmów i nie zawiódł. Został sparowany z głośnikami Dali Oberon 5. Otrzymaliśmy szczegółowy, przestrzenny i dynamiczny dźwięk. Wzmacniacz ten zdobył trzy nagrody z rzędu, co wiele mówi. Sony STR-DN1080 oferuje wszystkie funkcje potrzebne w nowoczesnym amplitunerze – muzykę w wielu pomieszczeniach, strumieniowanie Chromecast, AirPlay, Dolby Atmos i wiele wejść kompatybilnych z 4K. Jakość dźwięku jest doskonała, szczególnie w przypadku filmów. Interfejs użytkownika jest łatwy w obsłudze i połączony z przyjaznym pilotem zdalnego sterowania. Kiedy wypróbowaliśmy poprzedni model Sony, STR-DN1070, dźwięk był podobny, chociaż czuliśmy, że dźwięk STR-DN1080 był nieco wyraźniejszy, a STR-DN1070 bardziej ekspansywny.

Ocena

Ten amplituner AV oferuje bardzo dobrą jakość w bardzo przystępnej cenie. Bardzo podobał nam się dźwięk, zwłaszcza po usunięciu automatycznego ustawienia i ręcznym ustawieniu go zgodnie z własnymi preferencjami. Sony oferuje doskonałą wydajność kina domowego i muzyki oraz wszystkie funkcje, których możesz potrzebować. Podczas oglądania filmu niektóre fragmenty wydawały się płaskie, ale to tylko czepianie się. Pilot zdalnego sterowania mógłby mieć podświetlenie i moglibyśmy zrobić z bardziej rozbudowanym dźwiękiem.

BG 2023.09.21.

Podobne wpisy