Test usługi Tidal

Tidal to norweska usługa strumieniowania muzyki. Oprócz wysokiej jakości teledysków oferuje wiele treści ekskluzywnych. Usługę uruchomiła norweska firma Aspiro w 2014 roku, a obecnie właścicielem jest Project Panther Bidco Ltd.

Tidal nie oferuje darmowej wersji z obsługą reklam, więc konieczne jest płacenie co miesiąc, ale w zamian otrzymujemy doskonałą jakość dźwięku.

Tidal oferuje również usługę premium dla rodzin oraz usługę HiFi dla rodzin, która może być używana przez nawet pięć osób. Studenci (50% zniżki), osoby pracujące w służbach wojskowych (40% zniżki) i pierwsi subskrybenci (40% zniżki) mogą korzystać z znacznych rabatów. Ponadto Tidal oferuje 30-dniowy okres próbny, dzięki któremu możemy przetestować usługę.

Premium Zawartość

Za opłatę premium Tidal oferuje treści premium. Tidal ma świetne, oryginalne, obszerne artykuły, dzięki którym można dowiedzieć się więcej o wykonawcach, słuchając ich utworów.

Znajdziemy tam także ekskluzywne treści wideo, których nie znajdziemy w podobnych usługach. Ekskluzywna zawartość wideo Tidal składa się z teledysków muzycznych, nagrań koncertów zza kulis i innych interesujących i rozrywkowych materiałów wideo. Ta zawartość wideo jest dostępna zarówno dla subskrybentów Tidal Premium, jak i Tidal HiFi.

Tidal nie jest najtańszą usługą strumieniowania, ale zdecydowanie oferuje najlepszą jakość dźwięku. Prawdziwą przyjemnością z słuchania muzyki jest zapewnienie odpowiedniej akustyki pomieszczenia. W tym celu konieczne jest stosowanie paneli akustycznych do pochłaniania dźwięku i paneli dyfuzyjnych do równomiernego rozpraszania dźwięku w pomieszczeniu. Panele akustyczne do pochłaniania dźwięku odpowiadają za tłumienie nadmiaru dźwięków niskich częstotliwości i eliminację echa. Panele dyfuzyjne rozpraszają dźwięki równomiernie w przestrzeni, co pozwala uzyskać zrównoważoną i czystą jakość dźwięku. Jeśli nie słuchasz muzyki na słuchawkach, warto zainwestować w wysokiej jakości głośniki, jeśli zależy ci na najlepszej jakości dźwięku.

Subskrybenci korzystający z aplikacji mobilnych lub komputerowych Tidal mają dostęp do kolekcji Tidal Masters. Utwory z kolekcji Masters oferują miłośnikom muzyki treści w jakości studyjnej, wysokiej rozdzielczości, dzięki kodekowi audio Master Quality Authenticated (MQA). Strumienie te są oparte na formacie FLAC i mają jakość 24 bitów, 96 kHz, co naprawdę brzmi fantastycznie.

Katalog Tidal Masters zawiera kilkadziesiąt albumów z różnych gatunków muzycznych, dzięki czemu fani muzyki klasycznej, beat, jazz, pop-rock, rap i inni znajdą swoje ulubione albumy.

Interfejs użytkownika Tidal nie różni się znacząco od innych usług strumieniowania muzycznego. Tidal oferuje kilkadziesiąt tematycznych list odtwarzania, które są kategoryzowane według nastrojów, pór dnia i wydarzeń.

Aplikacje Tidal dla systemów Android i iOS pozwalają na odtwarzanie muzyki z bufora w trybie offline. Tidal zawarł umowy z firmą Sony, Universal, Warner oraz wieloma wytwórniami muzycznymi. Możemy tworzyć listy ulubionych piosenek i tworzyć stacje radiowe na podstawie utworów konkretnych artystów. W przeciwieństwie do Spotify, Tidal nie oferuje tekstu piosenki, co może być rozczarowujące dla osób, które chcą czytać teksty piosenek.

Niestety użytkownicy nie mają możliwości publicznego udostępniania swoich list odtwarzania innym użytkownikom. W trybie prywatnym możemy jednak udostępnić treści naszym przyjaciołom za pomocą linku.

Możemy tworzyć listy odtwarzania My Video Mix z klipami, które odpowiadają naszym osobistym upodobaniom.

Aplikację można znaleźć również wśród aplikacji dla urządzeń Samsung Smart TV lub Android Smart TV.

Na urządzeniach Apple treści z Tidal można przesyłać do kompatybilnych urządzeń za pomocą AirPlay. W innych przypadkach oczywiście istnieje możliwość łączenia urządzenia z innymi za pomocą Bluetooth.

Tidal HiFi Hi-Res to funkcja streamingowa Jay Z, Beyoncé, Kanye West i innych artystów, dostępna od startu Tidala w 2015 roku.

Usługa oferuje obszerne artykuły, starannie tworzone listy odtwarzania, ekskluzywne albumy, treści wideo, doskonałą jakość dźwięku (szczególnie dzięki usłudze Masters) oraz wcześniejszy dostęp do biletów na koncerty, co stanowi unikalną wartość. Dostępnych jest ponad 70 milionów utworów i 250 tysięcy wideoklipów.

Tidal zawiera ciekawe dodatkowe informacje na temat autorów piosenek, producentów, członków zespołów i wielu innych dla wielu albumów. Znajdziemy tam krótkie biografie, daty koncertów oraz linki do biletów i kanałów.

Użytkownicy Roon mogą zintegrować Tidal z inteligentnymi urządzeniami muzycznymi. Integracja działa szybko i łatwo.

Tidal umożliwia odsłuch wybranej muzyki w formacie Dolby Atmos. Do tego potrzebny jest odpowiedni system dźwiękowy i kompatybilny streamer. Obecnie obsługują to Apple TV 4K, Fire TV Stick (z i bez obsługi 4K) oraz Nvidia Shield TV, które pozwalają cieszyć się dźwiękiem przestrzennym 3D. Przywiążmy uwagę również do rozmieszczenia głośników i akustyki pomieszczenia, aby osiągnąć doskonałe brzmienie.

Tidal Connect

Funkcja Tidal Connect działa na zasadzie podobnej do Spotify Connect. Jednak główną różnicą jest to, że za pomocą Tidal Connect można przesyłać także treści w wysokiej rozdzielczości, czego nie można zrobić w przypadku Spotify. Oznacza to, że za pomocą Tidal Connect możemy przesyłać utwory w formacie MQA lub programie Dolby Atmos Music na kompatybilne aktywne głośniki lub wzmacniacze streamingowe różnych producentów.

Podsumowanie

Dzięki swoim dodatkowym funkcjom i wyjątkowej jakości dźwięku Tidal wyróżnia się spośród innych usług streamingowych. Brakowało nam opcji publicznego udostępniania list odtwarzania i można by rozszerzyć ofertę utworów w jakości studyjnej. Tidal oferuje ekskluzywne treści muzyczne, w tym wiele, które nie zostały jeszcze wydane na płytach, czego Spotify nie potrafi. Jakość dźwięku w Tidal jest bardziej realistyczna i głębsza niż w przypadku Spotify, a funkcja MQA sprawia, że brzmienie jest imponujące.

BG 2023.09.21.

Podobne wpisy