Testowanie pięciokanałowego amplitunera AV Sony STR-DH590

Odbiornik AV Sony-STR-DH590

Przetestowaliśmy najnowszy, podstawowy amplituner AV firmy Sony, STR-DH590. Sony wykonało kawał dobrej roboty z tym wzmacniaczem, oferując świetne urządzenie z niezbędnymi funkcjami za rozsądną cenę.

STR-DH590 to odbiornik 5.1 kanałowy (posiada dwa wyjścia na subwoofer, ale są one obsługiwane niezależnie), z dekodowaniem Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio oraz wbudowanym dekodowaniem DSD. Producent obiecuje moc 145 W przy 6 omach, przy 1 kHz i THD na poziomie 0,9% przy napędzaniu jednego kanału.

DH590 oferuje pełną obsługę przetwarzania sygnału 4K / 60p 4: 4: 4 z obsługą 3D, HDR10, HLG i Dolby Vision.

Sony zdecydowało się pominąć funkcje sieciowe, które znajdziemy w wielu droższych odbiornikach AV, co pozwoliło na obniżenie ceny tego modelu. Nie spodziewajmy się więc dodatkowych funkcji takich jak AirPlay, Chromecast czy DTS Play-Fi, ani takich usług jak Spotify, Pandora, TIDAL czy TuneIn. Odbiornik posiada jedynie połączenie Bluetooth 4.2.

Nie zaskakuje, że w przypadku modelu entry-level STR-DH590 jest bardziej smukły niż przeciętny odbiornik AV – jest mniejszy i lżejszy niż na przykład Onkyo TX-RZ900.

Przednia część jest prosta, ale elegancka, dostępna w matowej czarnej wersji, posiada dwa przyciski do źródła i głośności, wyjście na słuchawki, oraz długi czarny rząd przycisków do różnych zadań (włączanie/wyłączanie głośników, strojenie FM, wybór trybu dźwięku, Bluetooth, tryb Pure Direct, itp.) oraz średniej wielkości wyświetlacz LCD.

Tylna strona dysponuje skromną ilością wejść, znajdują się na niej cztery wejścia HDMI 2.0a z obsługą HDCP 2.2 oraz jedno wyjście HDMI 2.0a z funkcją Audio Return Channel.

Zejména pro AV-receptor Sony

Wejścia HDMI 1. i 2. oznaczone są jako Media Box i BD/DVD, co dokładnie określa typ źródła. Odbiornik był sparowany z odtwarzaczem Blu-ray Sony UBP-X800M2 i odtwarzał muzykę przez Bluetooth z komputera i urządzenia iPhone 8. Łączenie urządzeń Bluetooth z odbiornikiem odbywało się łatwo (na pilocie jest przycisk parowania), a po sparowaniu połączenie było stabilne.

Na tylnej ściance znajdują się także wejścia audio cyfrowe koaksjalne i optyczne, a także cztery wejścia audio stereo, dwa wyjścia na subwoofer i wejście antenowe FM. Jest także jedno gniazdo USB typu A do zasilania podłączonych urządzeń mobilnych, ale nie obsługuje ono odtwarzania mediów.

Głośniki można podłączyć za pomocą pary kolumn montażowych na pięć kierunków, przeznaczonych do głównych kanałów lewego/prawego, ale dla pozostałych trzech kanałów dostępne są tylko małe zaciski sprężynowe. Odbiornik AV testowaliśmy z parami głośników podłogowych Dynaudio Confidence 60.

pilot zdalnego sterowania dh590

Proces instalacji DH590 jest niezwykle prosty. Po podłączeniu głośników, źródeł i ekranu, wybraliśmy na odbiorniku pożądany język, a w menu na ekranie otrzymaliśmy dokładne instrukcje, jak podłączyć dołączony kabel mikrofonowy do uruchomienia automatycznego ustawienia Sony DCAC.

Odbiornik jest dostarczany z niewielkim pilotem o rozmiarach zbliżonych do tych, które zwykle znajdziemy w odtwarzaczach Blu-ray Sony. Brak podświetlenia, ale posiada czytelny układ przycisków – przyciski źródeł są u góry (w tym dedykowany przycisk źródła Bluetooth), tryby dźwięku znajdują się pod nimi, a przyciski nawigacyjne/wyświetlaczowe oraz regulacja głośności (do sterowania innymi urządzeniami typu set-top box) znajdują się na dole.

Po wejściu do menu głównego pojawia się czarno-biały interfejs użytkownika z pięcioma opcjami: Watch (do wyboru źródła HDMI), Listen (do wyboru źródła dźwięku), Easy Setup (do ponownego uruchomienia konfiguracji początkowej), Sound Effects (do wyboru trybu słuchania) oraz opcje ustawień głośników.

Pilot jest również wyposażony w przycisk Opcje, który rozszerza zakres funkcji o dodatkowe funkcje: Pure Direct włącz/wyłącz, Wybór pola dźwiękowego, Tryb nocny włącz/wyłącz, Dwukanałowy mono i Synchronizacja AV. Możemy dostosować rozmiar/głośność głośników, wejścia HDMI, wybierać wejścia audio cyfrowego, regulować niskie i wysokie tony, synchronizować AV i dostosowywać ustawienia HDMI, takie jak ARC. Domyślnie wszystkie cztery wejścia HDMI są ustawione na standardowe, ale aby przesyłać sygnał 4K / 60p 4: 4: 4 HDR z BD/DVD i Media Box, trzeba ustawić na “Enhanced”.

Sony STR-DH590 Wydajność

W przypadku muzyki DH590 oferuje bezpośrednie tryby stereo 2-kanałowe oraz wielokanałowe, a także tryby DPL II Music, Enhancer (do poprawy jakości plików o niższej jakości) oraz tryby takie jak Hall, Jazz itp. Test przeprowadzono w salonie wyposażonym w panele akustyczne na ścianach i sufitowe panele pochłaniające dźwięk, co zapewniło odpowiednią akustykę. Dla osiągnięcia idealnego dźwięku niezbędne jest odpowiednie zarządzanie akustyką pomieszczenia. Akustyczny panel dyfuzyjny pełni równocześnie dwie funkcje, dbając o pochłanianie niskich tonów i właściwe rozpraszanie dźwięku w przestrzeni.

Test rozpoczęto od utworów Martin Garrixa oraz Bono & The Edge “We are the people”. Sony zapewniło dokładne i czyste brzmienie z odpowiednią dynamiką i przestrzennością. Nawet przy wyższej głośności dźwięk był odpowiednio kontrolowany.

Kolejnym etapem była projekcja filmu science fiction “Klony” z 2018 roku. Odbiornik AV DH590 wykazał się doskonałą jakością w zakresie obsługi obrazów 3D i HDR10.

Wady

Dla niektórych osób brzmienie wzmacniacza Sony DH590 może wydać się nieco zbyt ostre i chłodne, więc jeśli ktoś preferuje miękki, cieplejszy dźwięk, to może ten model nie jest dla niego. DH590 dobrze radzi sobie z głośnikami podłogowymi, ale może osiągnąć jeszcze lepszą jakość dźwięku, gdy używamy głośników półkowych i subwoofera w mniejszym pomieszczeniu.

Ten odbiornik nie obsługuje odtwarzania treści o wysokiej rozdzielczości bezpośrednio przez USB ani strumieniowania audio przez sieć. Treści o wysokiej rozdzielczości należy odtwarzać za pośrednictwem innego źródła, takiego jak odtwarzacz SACD lub DAC.

Brak funkcji sieciowej, sterowania IP ani innych zaawansowanych opcji sterowania, takich jak RS-232. Jest to naprawdę przeznaczone dla systemów jednopokojowych, które można sterować za pomocą uniwersalnego pilota.

Inne marki oferują podobne modele w podobnej cenie. Denon AVR-S540BT i Yamaha RX-V385 to pięciokanałowe urządzenia wyposażone w Bluetooth (bez usług sieciowych) oraz funkcje HDR10/Dolby Vision/HLG. Oba posiadają również gniazdo USB obsługujące odtwarzanie audio o wysokiej rozdzielczości, a Denon jest dodatkowo wyposażony w dodatkowe gniazdo HDMI.

Onkyo nie oferuje modelu pięciokanałowego, ale obniżył cenę swojego nowego 7.2-kanałowego odbiornika AV TX-SR383. Brakuje jednak dekodowania Dolby Atmos i DTS:X, a także obsługi Dolby Vision. Podobnie jak w przypadku modelu DH590, brak funkcji sieciowych.

Podsumowanie

W przypadku systemu domowego kina odtwarzającego dźwięk w formie 5.1, zestawionego z głośnikami półkowymi lub podłogowymi, odbiornik AV firmy Sony może być doskonałym wyborem. Jest niezwykle łatwy w konfiguracji, intuicyjny w obsłudze i obsługuje ważne technologie AV. Dla tych, którzy szukają prostego urządzenia z podstawowymi funkcjami, w przystępnej cenie, a dodatkowe możliwości nie są dla nich istotne, ten odbiornik będzie idealny. Co najważniejsze, STR-DH590 nie oszczędza na mocy, więc pod tym względem nie będziemy zawiedzeni. Jednak jeśli ktoś zdecydowanie preferuje dodatkowe funkcje dostępne w droższych odbiornikach AV, to może lepiej wybrać inny model.

BG 2023.09.21.

Podobne wpisy